Tirzepatyd zatwierdzony jako pierwszy lek do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego u osób otyłych

mgr.farm 6 dni temu

20 grudnia FDA poinformowała, iż lek Zepbound, zawierający tirzepatyd dopuszczono do leczenia umiarkowanych i ciężkich objawów obturacyjnego bezdechu sennego u osób z otyłością. Producent leku zaznacza, iż leczenie powinno zostać połączone ze zwiększoną aktywnością fizyczną i dietą niskokaloryczną. Również wiele wcześniejszych badań potwierdza, iż obniżenie masy ciała jest skuteczną metodą łagodzenia objawów OSA.

  • Czytaj również: Tirzepatyd w bezdechu sennym — czy lek na otyłość znajdzie nowe zastosowanie?

Dzisiejsza decyzja oznacza wprowadzenie do codziennej praktyki pierwszej możliwości leczenia farmakologicznego niektórych pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym – powiedziała w komunikacie prasowym dr Sally Seymour, dyrektor Oddziału Pulmonologii, Alergologii i Intensywnej Terapii w Centrum Oceny Leków i Badań FDA. – To duży krok naprzód dla pacjentów zmagających się z tą chorobą.

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny prowadzi do zaburzeń oddychania w czasie snu. Objawia się naprzemiennie wstępującymi epizodami bezdechów i spłycenia oddechu, powodowanych częściową lub też całkowitą blokadą przepływu powietrza. Najczęściej objawia się nadmierną sennością w ciągu dnia, suchością w jamie ustnej po przebudzeniu, wybudzeniami w nocy z uczuciem duszenia się, porannymi bólami głowy, trudnościami w koncetracji itp. Choroba ta jest bardzo powszechna w społeczeństwie, a częstość występowania wzrasta wraz z nasileniem otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, arytmii, niewydolności krążenia. Wiele przypadków OSA pozostaje niezdiagnozowanych i nieleczonych, narażając miliony ludzi na poważne konsekwencje zdrowotne.

Terapia CPAP i edukacja chorego

Do tej pory leczeniem pierwszego wyboru obturacyjnego bezdechu sennego jest terapia CPAP (ang. continuous positive airway pressure). Polega ona na wtłaczaniu dodatniego (wyższego podczas wdechu oraz niższego podczas wydechu) ciśnienia w drogi oddechowe pacjenta. To powszechna metoda wspomagania oddechu ukierunkowana na utrzymanie drożności w drogach oddechowych. Ważnym elementem leczenia bezdechu sennego jest również edukacja chorego, odpowiednie układanie pozycji ciała i jeżeli to konieczne – leczenie chirurgiczne.

Tirzepatyd znacznie zmniejsza częstotliwość zaburzeń snu

Decyzję FDA o zatwierdzeniu leku Zepbound do leczenia bezdechu sennego wydano na podstawie dwóch badań sponsorowanych przez firmę Eli Lilly. Opublikowano je w czasopiśmie New England Journal of Medicine. Obejmowały one blisko 470 uczestników, z których część korzystała z terapii CPAP.

Jakość snu osób badanych oceniano dzięki wskaźnika bezdechu i spłycenia oddechu, tzw. wskaźnika AHI (ang. apnea-hypopnea index – AHI), który mierzy częstotliwość zaburzeń oddechu podczas snu.

  • Czytaj również: Tirzepatyd wspomaga leczenie pacjentów z niewydolnością serca

Podczas badania, w którym żaden z pacjentów nie stosował metody CPAP, lek Zepbound spowodował po roku stosowania, zmniejszenie ilości epizodów zaburzeń oddychania średnio o 25 na godzinę. Tymczasem w grupie placebo nastąpiła redukcja zaledwie o pięć takich zdarzeń.

W badaniu z udziałem użytkowników terapii CPAP, Zepbound zmniejszył częstotliwość zaburzeń oddechu średnio o 29 na godzinę. Podczas gdy w grupie placebo ilość ta zmniejszyła się jedynie o 6. Uczestnicy badań doświadczyli również znacznej utraty wagi. Było to o 18% do 20% masy ciał w ciągu roku w porównaniu do 1,6% do 2,3% w przypadku placebo.

  • Czytaj również: Tirzepatyd znajdzie zastosowanie w leczeniu bezdechu sennego?

Lek Zepbound, zawierający w składzie tirzepatyd, w listopadzie 2023 roku został zatwierdzony po raz pierwszy do leczenia otyłości. Od stycznia 2024 roku tirzepatyd dostępny jest też w Polsce jako lek Mounjaro, który również produkowany jest przez firmę Eli Lilly.


Źródło:


©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału