Terapia komórkami CAR-T jest obiecująca w leczeniu raka płaskonabłonkowego opornego na antybiotyki

biegowelove.pl 2 dni temu

W badaniu I fazy terapia komórkami T CAR firmy City of Hope wykazała minimalne skutki uboczne i obiecującą aktywność terapeutyczną w leczeniu zaawansowanego raka prostaty.

Jak wynika z badania I fazy (NCT03873805) przeprowadzonego przez City of Hope, w leczeniu raka prostaty z przerzutami opornego na kastrację zaobserwowano minimalne skutki uboczne (AE).1,2

Wyniki opublikowano w Medycyna naturalna Przeanalizowano toksyczność związaną z bezpieczeństwem i ograniczenia dawki obserwowane w przypadku tego leczenia. Warto zauważyć, iż spośród 14 ocenianych pacjentów u 5 występował łagodny lub umiarkowany zespół uwalniania cytokin.

„Rak prostaty nazywany jest pustynią immunologiczną — mikrośrodowisko guza jest trudne do leczenia immunoterapią, ponieważ w guzie nie znajduje się zbyt wiele limfocytów T” – Tanya Dorf, lekarz medycyny, szefowa oddziału Programu Chorób Układu Płciowo-Mocowego i profesor na Uniwersytecie Departament Onkologii Medycznej, powiedział w komunikacie prasowym oraz badania terapeutyczne w City of Hope. „Aby to pokonać, potrzeba czegoś potężnego. Nasze badanie wykazało, iż terapia komórkami T CAR w leczeniu raka prostaty w City of Hope może być o krok bliżej osiągnięcia tego celu”.

W sumie od sierpnia 2019 r. do lipca 2022 r. leczono 14 pacjentów. Mediana wieku pacjentów wyniosła 62 lata na poziomie dawki 1 (DL1), 70 na poziomie dawki 2 (DL2) i 69 na poziomie dawki 3 (DL3). Wyjściowe stężenie antygenu specyficznego dla prostaty (PSA) wahało się od 16,5 ng/ml do 235,3 ng/ml.

Pierwszorzędowymi punktami końcowymi były bezpieczeństwo i toksyczność ograniczająca dawkę. Drugorzędowymi punktami końcowymi były ekspansja i utrzymywanie się komórek T CAR do 28 dni po wstrzyknięciu, odpowiedź choroby na podstawie spadku PSA i RECIST oraz przeżycie określone jako przeżycie pacjenta po 6 miesiącach.

Spadek poziomu PSA przed leczeniem do 28. dnia po wlewie terapii komórkami T CAR zaobserwowano u 1 z 3 pacjentów w DL1, 3 z 6 w DL2 i 3 z 5 w DL3. Ponadto u 4 pacjentów z DL doświadczyło spadku poziomu PSA o ponad 30%, a tylko 1 pacjent utrzymał ten poziom po 28 dniach.

Jeden pacjent z grupy DL1 wykazał w biopsji przejściowej odpowiedź PSA związaną z wczesną ekspresją neuroendokrynną, a jeden pacjent z grupy DL2 osiągnął redukcję PSA o ponad 90% w ciągu pierwszych 28 dni po infuzji komórek T CAR.

Wskaźniki stabilizacji choroby według RECIST wyniosły 0% w DL1, 67% w DL2 i 60%, a wskaźniki przeżycia 6-miesięcznego wyniosły odpowiednio 33%, 67% i 40%. Ponadto u 100% pacjentów wykryto komórki dodatnie pod względem cytokin keratynowych (CK), ze znacznym spadkiem średniej liczby keratynocytów dodatnich od wartości początkowej do 28 dni po leczeniu w grupach DL2 i Dl3, ale nie w DL1.

Toksyczność ograniczająca dawkę nie wystąpiła w grupach DL1 i DL3, jednakże wystąpiła u dwóch pacjentów w grupie DL2. Ponadto CRS zaobserwowano u 1 pacjenta w DL1, 2 w DL2 i 2 w DL3. Mediana wystąpienia CRS wynosiła 4 dni (zakres 3-8 dni), bez przypadków o nasileniu 3. stopnia.

Do zdarzeń niepożądanych 3. stopnia w DL1 zaliczało się dwóch pacjentów z niedokrwistością i jeden pacjent z małą liczbą limfocytów. W badaniu DL2 u dwóch pacjentów wystąpiła anemia, u dwóch zmęczenie, a u jednego ból. W DL3 liczba limfocytów zmniejszyła się u jednego pacjenta.

„Wyniki pacjenta były bardzo zachęcające i jesteśmy bardzo wdzięczni za udział w naszym badaniu, a także innym pacjentom i ich rodzinom” – podsumował Dorf. „Chcemy kontynuować leczenie i zwiększyć liczbę limfocytów T CAR kontynuujcie ścisłe monitorowanie pod kątem wszelkich problemów zdrowotnych, ponieważ wierzymy, iż może to poprawić skuteczność leczenia”.

Bibliografia

  1. Miasto nadziei – terapia komórkami CAR-T zaawansowanego raka prostaty wykazuje pozytywne wyniki w badaniu klinicznym I fazy. komunikat prasowy. 12 czerwca 2024 r. Dostęp: 26 czerwca 2024 r. https://tinyurl.com/3wc5yeze
  2. Dorff TB, Blanchard SM, Adkins LN i in. Terapia komórkami T PSCA-CAR w przerzutowym raku prostaty opornym na kastrację: badanie fazy I. Nat. Med. 2024;30:1636-1644. doi:10.1038/s41591-024-02979-8
Idź do oryginalnego materiału