Terapia hormonalna raka piersi może chronić przed demencją

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Terapia hormonalna w leczeniu raka piersi może chronić starsze kobiety przed chorobą Alzheimera oraz demencją, chociaż efekt ochronny różni się w zależności od wieku i rasy.



Terapia hormonalna jest szeroko stosowana w leczeniu raka piersi z dodatnimi receptorami, ale efekty poznawcze leczenia, w tym potencjalny związek z demencją, pozostają niejasne. Aby to zbadać, naukowcy wykorzystali powiązaną bazę danych SEER-Medicare, dzięki którym wybrali kobiety w wieku 65 lat lub starsze z rakiem piersi, które otrzymały i nie otrzymały terapii hormonalnej w ciągu 3 lat od diagnozy. Naukowcy wykluczyli kobiety z wcześniejszymi diagnozami choroby Alzheimera/demencji lub te, które otrzymały terapię hormonalną przed diagnozą raka piersi.

Analizy dostosowano pod kątem zmiennych demograficznych, społeczno-kulturowych i klinicznych, a analizy podgrup oceniały wpływ wieku, rasy i rodzaju terapii modulującej hormony na ryzyko choroby Alzheimera/demencji.

Spośród 18 808 kobiet uwzględnionych w analizie, 66% otrzymało terapię modulującą hormony, a 34% nie. Podczas średniego okresu obserwacji wynoszącego 12 lat u 24% osób stosujących terapię modulującą hormony i u 28% osób niestosujących terapii rozwinęła się choroba Alzheimera/demencja.

T-DM1 daje długoterminowe wyniki w przypadku wczesnego raka piersi HER2+Zgodnie z końcową analizą badania ATEMPT, roczne leczenie uzupełniające trastuzumabem emtanzyną (T-DM1) prowadzi do imponującego 5-letniego wskaźnika przeżycia bez choroby inwazyjnej wynoszącego 97 proc. wśród kobiet z rakiem piersi w I stadium z dodatnim receptorem naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2).
Idź do oryginalnego materiału