Terapia EMDR – uznana metoda leczenia traumy

yourvoice.pl 1 rok temu

Terapia EMDR (z j. ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) jest nowoczesną i naukowo udowodnioną formą psychoterapii, która łączy różne techniki terapeutyczne i wykorzystuje stymulację bilateralną, aby pomóc pacjentom przetwarzać traumy i trudne doświadczenia. Liczne badania kliniczne, iż wykazuje dużą skuteczność i może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia psychicznego.

Terapia EMDR, czyli powtarzające się ruchy gałek ocznych

Początkowo terapia EMDR była wykorzystywana w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD), niemniej jej skuteczność sprawiła, iż znalazła powszechne zastosowanie w pracy z pacjentami, którzy doświadczyli przemocy psychicznej, molestowania, wypadku, a choćby klęsk żywiołowych. Terapię EMDR poleca coraz więcej specjalistów, zauważając, iż może zmniejszyć intensywność niepokojących myśli i wykazywać dużą skuteczność w skupieniu uwagi i radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami. W czasie sesji pacjent powraca pamięcią do momentów, które są dla niego szczególnie trudne i daje sobie szansę na świadome odczuwanie wspomnień, co może być najważniejsze w leczeniu traumy.

Na czym polega terapia EMDR?

Terapia desensytyzacji i przetwarzania dzięki ruchu gałek ocznych umożliwia dotarcie do wspomnień i przykrych doświadczeń, a następnie ich konwersję i połączenie z bieżącymi doświadczeniami. W efekcie pacjent przetwarza dane przeżycie, nadaje sens trudnym wydarzeniom i uzyskuje swego rodzaju dystans od bolesnej przeszłości. Należy bowiem zaznaczyć, iż w czasie traumatycznych wydarzeń mózg często „wyłącza” racjonalne partie, co skutkuje fragmentacją wspomnień. Terapia EMDR opiera się na 8-fazowym protokole i powinna być praktykowana wyłącznie przez doświadczonych i wykwalifikowanych terapeutów.

Jak wygląda terapia EMDR i co musisz o niej wiedzieć?

Terapia EMDR jest zalecana przez WHO i Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Jest szeroko stosowana w terapii traumy, ale także innych zaburzeniach, takich jak lęk społeczny, fobie i lęk uogólniony. Warto przy tym zaznaczyć, iż terapie EMDR są wykorzystywane nie tylko w terapii zdrowia psychicznego, ale także innych schorzeń, takich jak epilepsja. Z technicznego punktu widzenia terapia EMDR polega na przywołaniu bolesnego wspomnienia i skupieniu wagi na uczuciach, które wywołuje. Ruchy gałek ocznych pomagają w naprzemiennej stymulacji obu półkul mózgowych, niemniej terapeuta może stosować różnego rodzaju bodźce, które ułatwią przywoływanie bolesnych wspomnień.

Czy terapia EMDR to rozwiązanie dla mnie?

W przypadku terapii EMDR ważna jest konsekwencja i otwarta kooperacja z psychoterapeutą. Psychoterapia zdobywa coraz większe uznanie i stanowi jedyną deskę ratunku dla osób, które nie są w stanie w inny sposób poradzić sobie z traumami i trudnymi doświadczeniami. jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub chciałbyś skorzystać z terapii EMDR, rozważ zapisanie się na konsultacje wstępne. Decyzję o podjęciu terapii EMDR należy skonsultować ze specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego. Dotyczy to w szczególności pacjentów, którzy leczą się psychiatrycznie i mają wdrożoną farmakoterapię.

Idź do oryginalnego materiału