Wirusowe zapalenie wątroby typu C - czym jest zakażenie?
Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to zapalenie wątroby wywołane wirusem Hepatitis C Virus, który do organizmu ludzkiego trafia przede wszystkim poprzez kontakt z krwią nosiciela wirusa HCV, ale także przez kontakty seksualne.
Zakażenie HCV dotyczy prawie 150 mln osób na całym świecie, a w Polsce jest ich około 165 tysięcy.
Wyróżnia się dwie postaci zapalenia: ostrą i przewlekłą. U niektórych osób, w wyniku odpowiedzi immunologicznej, dochodzi do samoistnego zwalczenia wirusa. U niektórych osób zakażenie przejdzie w fazę przewlekłą. W Polsce obserwuje się niebezpieczny wzrost zachorowań na przewlekłe zapalenie wątroby. Reklama
Jak można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby?
Aby doszło do zakażenia WZW typu C, potrzeba kilka więcej niż jednej kropli krwi. O zakażenie HCV łatwo i najczęściej dochodzi do niego właśnie poprzez kontakt z krwią lub na skutek kontaktów seksualnych z osobą zarażoną.
Czynniki sprzyjające zakażeniu to:
kontakt z krwią osoby zakażonej,kontakty seksualne z osobą zarażoną,wykonywanie tatuaży, piercingu czy innych zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry, bezpośrednia praca z materiałem zakaźnym (lekarze, pielęgniarki, laboranci).
- Jedną z dróg zakażenia wirusem, bardzo istotną, są kontakty seksualne. W Polsce szczególnie narażone są roczniki dorosłych, którzy nie byli objęci obowiązkowymi szczepieniami, czyli osoby urodzone w latach 80. i wcześniej. W tym wypadku profilaktyką są, podobnie jak innych chorób wenerycznych, prezerwatywy - wskazuje dr n. med. Michał Chojnicki, specjalista chorób zakaźnych.
Objawy WZW typu C
Wirus w postaci ostrej pierwsze objawy daje dopiero po około ośmiu tygodniach od zakażenia, jednak okres wylęgania może trwać choćby do 26 tygodni. Co ważne, objawy pojawiają się tylko u 30 proc. zakażonych pacjentów.
- Ostre WZW, podobnie jak inne infekcje wirusowe, charakteryzuje się głównie po prostu złym samopoczuciem. Objawy są ogólne i często niespecyficzne, takie jak gorączka, uczucie silnego zmęczenia, utrata apetytu, nudności i wymioty. Pojawia się także ból brzucha, ciemny mocz, jasne stolce, mogą występować bóle stawów, aż w końcu żółtaczka. To, co powinno nas zaniepokoić, to zwłaszcza zażółcenie twardówek (stąd nazwa: "żółtaczka zakaźna") oraz ból brzucha - mówił w rozmowie z Interią ZDROWIE Chojnicki.
Oprócz objawów zgłaszanych przez pacjenta w wynikach krwi obserwuje się wzrost parametru ALT (enzymu wątrobowego aminotransferazy alaninowej).
Niejednoznaczne objawy zakażenia HCV sprawiają, iż pacjenci późno zgłaszają się do lekarza, a tym samym opóźnione jest leczenie wirusa. To zwiększa prawdopodobieństwo przejścia choroby w fazę przewlekłą.
U większości chorych z przewlekłym WZW C choroba przebiega bezobjawowo przez wiele lat. U 5-20 proc. zakażonych przewlekle po 20-30 latach rozwija się marskość wątroby, a następnie pierwotny rak wątroby.
Zapalenie wątroby a rozwój nowotworu
Szacuje się, iż 60 proc. nowotworów wątroby zdiagnozowanych w Polsce wynika z przewlekłego zapalenia tego narządu i marskości. Zakażenie wirusem HCV prowadzi do rozwoju raka wątrobowokomórkowego, który rozpoznawany jest zwykle w późnym stadium.
Wówczas leczenie opiera się o terapię systemową, która ma na celu wydłużyć życie chorego. Co roku z powodu nowotworu wątroby umiera ok. 2 tys. osób w Polsce, a aż 90 proc. chorych umiera w ciągu roku od postawienia diagnozy.
Objawy zaawansowanego raka wątrobowokomórkowego to postępujące wyniszczenie, bóle brzucha, a także zwiększenie obwodu brzucha (wodobrzusze).
Chorzy zauważają u siebie obrzęki kończyn dolnych, występuje gorączka oraz zażółcenie powłok skórnych. Rak wątroby może być przyczyną krwotoku do jamy otrzewnej, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia chorego.
Co ważne, dostępne jest skuteczne leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C pod warunkiem, iż choroba zostanie wcześnie wykryta.
CZYTAJ TAKŻE: