Od 1 czerwca policjanci, strażacy, ratownicy medyczni i ich rodziny będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologa poprzez specjalnie utworzoną dla nich infolinię zaufania.
Osiem godzin dziennie dyżuru psychologa ma zapewnić Fundacja Itaka. Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło, iż będzie to psycholog doświadczony w pracy ze służbami mundurowymi, ratownikami medycznymi i z ich rodzinami.
Dyżur psychologa rozpocznie się w godzinach popołudniowych i potrwa do późnowieczornych. jeżeli zajdzie konieczność kontaktu z psychologiem poza godzinami dyżurowymi, osoba czekająca na rozmowę zostanie przełączona na główną infolinię.
Linia wsparcia będzie przeznaczona dla służb mundurowych, m.in. policji, straży pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, ratowników medycznych i ich rodzin.
W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia Dagmara Korbasińska-Chwedczuk z Ministerstwa Zdrowia poinformowała, że infolinia będzie działać od 1 czerwca.
Agresja wobec pracowników medycznych
Środowisko medyczne 10 maja protestowało przeciwko przemocy. Medycy podkreślili w oświadczeniu, iż większość z nich doświadcza agresji swojej pracy. Zwrócili uwagę, iż ataki na nich czasem spotykają się pochwałą przemocy w sieci.
Marsz odbył się w reakcji zabójstwo lekarza Tomasza Soleckiego, do którego doszło w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Medycy podkreślili, iż nie był to jedyny akt agresji wobec personelu medycznego.
Podpisana w maju przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada, iż członkowie zespołów ratownictwa medycznego obowiązkowo mają mieć zapewnione wsparcie psychologiczne. Wpisanie tego obowiązku do ustawy to realizacja zapowiedzi resortu zdrowia po zabójstwie ratownika medycznego w styczniu w Siedlcach. Zgodnie z ustawą ratownicy medyczni będą także cyklicznie szkoleni z samoobrony i technik deeskalacyjnych. Przeszkolenie będzie się odbywało nie rzadziej niż raz na pięć lat i będzie finansowane ze środków publicznych.