W marcu ubiegłego roku weszła w życie ustawa o niektórych zawodach medycznych. Nałożyła ona na 15 zawodów medycznych, w tym techników farmaceutycznych, liczne obowiązki, ale także prawa. Wśród najważniejszych z nich znajduje się obowiązek ustawicznego kształcenia rozwojowego. Zgodnie z zapisami ustawy, przedstawiciele 15 zawodów medycznych są zobowiązani do zdobycia 200 punktów edukacyjnych w ciągu pięciu lat trwania okresu edukacyjnego. Okres ten rozpoczyna się 1 stycznia roku następującego po roku, w którym nastąpił wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Co się stanie, gdy ten obowiązek nie zostanie dochowany? Z jakimi konsekwencjami należy się wówczas liczyć?
Co się stanie, gdy technik farmaceutyczny nie zdobędzie 200 punktów edukacyjnych?
Ustawa o niektórych zawodach medycznych z dnia 17 sierpnia 2023 roku nie przewiduje w sposób bezpośredni żadnych konsekwencji za niedochowanie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przez techników farmaceutycznych. Potwierdza to dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Małgorzata Rasała-Tomczyk, która odpowiedziała na zapytanie w tej sprawie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Zawodowego Techników Farmaceutycznych:
– Ustawa o niektórych zawodach medycznych nie określa bezpośrednio konsekwencji niedopełnienia obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego (…), w szczególności niedopełnienie tego obowiązku nie powoduje automatycznego wykreślenia z Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. – podkreśla dyrektor Rasała-Tomczyk.
Odpowiedzialność zawodowa techników farmaceutycznych
Warto jednak przypomnieć, iż zgodnie z ustawą o niektórych zawodach medycznych, technik farmaceutyczny od 26 marca 2024 roku podlega odpowiedzialności zawodowej za zawinione naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu. Za każde przewinienie zawodowe technik farmaceutyczny może stanąć przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej. W jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich 15 zawodów medycznych wymienionych w ustawie. Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej jest natomiast prawnik powołany przez Ministra Zdrowia. Czy niedopełnienie obowiązku ustawicznego kształcenia zawodowego może podlegać ocenie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej? Zdaniem przedstawicielki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – tak, szczególnie gdy technik farmaceutyczny dopuści się błędu medycznego.
– Niedopełnienie obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego może wiązać się z odpowiedzialnością zawodową, w szczególności w przypadku popełnienia błędu medycznego. – wskazuje Dyrektor Rasała-Tomczyk.
Jakie kary może na technika farmaceutycznego nałożyć Komisja Odpowiedzialności Zawodowej?
Technik farmaceutyczny, pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej, może być ukarany przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej poprzez:
• nałożenie kary upomnienia,
• nałożenie kary grzywny,
• zawieszenie uprawnienia do wykonywania zawodu technika farmaceutycznego (maksymalnie na okres 1 roku),
• wykreślenie z Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego (maksymalnie na okres 5 lat),
• pozbawienie uprawnień do wykonywania zawodu technika farmaceutycznego.
Ponadto, zgodnie z ustawą, osoba ukarana musi ponieść także koszty postępowania. Składają się na nie:
• zwrot kosztów podróży i noclegów oraz utraconych zarobków osób wezwanych przez Komisję, członków Komisji, a także Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej,
• wynagrodzenie za sporządzenie opinii niezbędnej w prowadzonym postępowaniu.
Wartości kosztów postępowania wyszczególniono w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zryczałtowanych kosztów postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej z dnia 3 kwietnia 2024 roku.
Źródło: MB/ OSZTF