Te szczepionki błyskawicznie zniknęły z aptek…

farmacja.pl 2 tygodni temu

Kolejne europejskie kraje zmagają się ze wzrostem zachorowań na krztusiec. Wyjątkiem pod tym względem nie jest Polska. Tylko w lipcu w naszym kraju odnotowano 3200 przypadków tej choroby. Od początku roku to już ponad 8600 – więcej niż przez cały rok 2023.

Chory na krztusiec statystycznie zaraża od 12 do 17 osób. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest w tej sytuacji szczepienie. W Polsce są one obowiązkowe u dzieci w pierwszym, szóstym i czternastym roku życia. Szczepienia są bezpłatne i dostępne w punktach szczepień. Problemem jest natomiast to, iż w zeszłym roku tego obowiązkowego szczepienia nie przyjęło aż 87 tysięcy dzieci. Tymczasem u dzieci powikłania mogą być choćby śmiertelne w skutkach.

W przypadku osób dorosłych szczepienia na krztusiec są zalecane i powinno się je odnawiać co 10 lat. W związku z tymi doniesieniami w ostatnim czasie wzrosła liczba zapytań o szczepionki w aptekach. Mimo, iż nie należą one do najtańszych (około 200 zł) szczepionki szybki znikły z aptek.

– Szczepionki przeciwko krztuścowi zniknęły z aptek błyskawicznie. Z hurtowni też. W ostatnim miesiącu nie ma na pewno – mówił w Faktach TVN Wojciech Wahl, farmaceuta.

Interwencja i producenta szczepionki

Minister zdrowia zapowiedziała interwencję u producenta szczepionek i bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi dla wszystkich kobiet w ciąży. Chodzi o to, by dzieci rodziły się już uodpornione do czasu, w którym można będzie podać im pierwszą dawkę.

– jeżeli pan premier pozwoli na szybką ścieżkę takiego rozporządzenia, to w ciągu miesiąca będzie gotowe. Jeszcze w tym roku kobiety w ciąży będą się mogły szczepić za darmo przeciwko krztuścowi – zapowiada minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, którą wywołują bakterie znane jako pałeczki krztuśca. Wśród początkowych objawów krztuśca znajduje się suchy kaszel, katar i stan podgorączkowy. W dalszym etapie rozwoju choroby pojawia się wtedy silny napadowy przewlekły kaszel, któremu często towarzyszą duszności i świst wdechowy. Mogą się też pojawić wymioty. Krztusiec u niemowląt i noworodków może prowadzić do poważnych powikłań, jak np. zapalenia płuc, bezdechu, drgawek czy encefalopatii.

Źródło: ŁW/Fakty TVN/Polsat News

Idź do oryginalnego materiału