Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość dotyczy ponad 20 proc. populacji (21,5 proc. mężczyzn i 24,5 proc. kobiet). Rozpoznanie choroby zwykle jest stawiane na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI), gdy wynosi on ponad 30 kg/m2. Często jest to wynik nałożenia się wielu nieprawidłowości, np. niewłaściwe nawyki żywieniowe, niewielka aktywność fizyczna oraz doświadczanie przewlekłego stresu.
REKLAMA
Zobacz wideo Coraz więcej osób stosuje popularny lek na cukrzycę, by schudnąć. Nasz ekspert: Szukają drogi na skróty, a jej nie ma
Otyłość a orzeczenie o niepełnosprawności. W tym przypadku możesz je uzyskać
Otyłość może prowadzić do stanów przedcukrzycowych, cukrzycy typu II, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, uszkodzenia nerek, chorób sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienia tętniczego) oraz zaburzeń hormonalnych. Im wyższy wskaźnik BMI, tym większe ryzyko chorób przewlekłych, niepełnosprawności, a choćby zgonu.
Cukrzyca typu 2 jest silnie związana z otyłością oraz stylem życia. Ludzie, którzy zachorowali na nią w wyniku nadmiernej masy ciała, mogą zostać uznani za osoby z niepełnosprawnością. Choroba została wpisana do systemu orzekania o niepełnosprawności i oznaczana jest symbolem 11-I. najważniejszy jest wpływ na codzienne funkcjonowanie, np. trudności w poruszaniu się czy samodzielności.
Otyłość a orzeczenie o niepełnosprawnościVadym Petrochenko/iStock
Jaki stopień niepełnosprawności przy cukrzycy typu 2? To zależy
Niepełnosprawność można orzec w stopniu znacznym, umiarkowanym albo lekkim. Przy cukrzycy typu 2 stopień zależy od zaawansowania choroby oraz ewentualnych powikłań, takich jak retinopatia cukrzycowa. Jak można przeczytać na gov.pl, zaświadczenie może uzyskać każdy, kto spełnia poniższe warunki:
ma więcej niż 16 lat,
ma naruszoną sprawność organizmu,
przez swoje ograniczenia jest osobą niezdolną do pracy zarobkowej albo potrzebuje przystosowania stanowiska pracy do jej schorzenia,
wymaga opieki lub pomocy od innych,
ma problemy z codziennymi czynnościami i potrzebuje urządzeń, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu, np. protezy, implantu ślimakowego, osobistej pompy insulinowej.
Ministerstwo podkreśla jednak, iż fakt, iż spełniasz te warunki, nie oznacza, iż automatycznie dostaniesz orzeczenie o niepełnosprawności. Skład orzekający musi zbadać zakres twoich ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. jeżeli otrzymasz taki dokument, przysługuje ci m.in. zasiłek pielęgnacyjny oraz priorytetowy dostęp do opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.