Te leki będzie trudniej zdobyć. Ministerstwo ograniczy do nich dostęp

upday.com 1 rok temu
Zdjęcie: Adam Niedzielski/ fot. Mateusz Marek PAP


Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zmiany ograniczające możliwość wystawiania recept na leki z grupy benzodiazepin. To preparaty stosowane w leczeniu zaburzeń psychiatrycznych. Minister zdrowia przyznał, iż są one nadużywane przez pacjentów.


Problem nadużywania leków z grupy benzodiazepin wypłynął w miniony czwartek (24.11) podczas konferencji prasowej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii (IPiN) w Warszawie. Specjaliści rozmawiali wówczas o reformie psychiatrii.

Benzodiazepiny - kto może je przepisać?

W spotkaniu wziął udział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, który został zapytany o problem nadużywania przez pacjentów preparatów psychiatrycznych z grupy benzodiazepin.

Zauważamy problem. Nasze analizy wskazują, iż możliwość wystawienia recept na te leki przez niespecjalistów na poziomie POZ, także w wyniku teleporady - generuje nadużycia, są takie sygnały. Dlatego będziemy wprowadzali zmiany regulacyjne. W tej chwili nad nimi pracujemy - przyznał minister zdrowia.

Obecnie leki psychiatryczne może wystawiać w pierwszej kolejności lekarz psychiatra. Taką możliwość ma też lekarz POZ (lekarz rodzinny) na zasadzie przedłużania wcześniej wystawionych recept, o ile w dokumentacji medycznej jest zawarta historia leczenia pacjenta. De facto każdy lekarz posiadający prawo do wykonywania zawodu ma prawo do wystawiania tego typu recept, o ile istnieje do tego podstawa.

Minister @a_niedzielski: Zagadnienia dotyczące psychiatrii będą priorytetem w najbliższych latach. Tworzymy nowoczesny model opieki psychiatrycznej. Wcześniejszy model oparty o szpitale nie był wydolny przy tak dużym zapotrzebowaniu na opiekę. pic.twitter.com/GV7rSJXZtL

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 24, 2022

Reforma psychiatrii w liczbach i zmiana podejścia państwa do finansowania świadczeń psychologiczno-psychiatrycznych. pic.twitter.com/C2D3mXVbKS

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 24, 2022

Benzodiazepiny - działania niepożądane

Benzodiazepiny to leki psychiatryczne o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym i relaksacyjnym. Na rynku są obecne od początku lat 60., kiedy zaczęły powoli wypierać silnie uzależniające barbiturany. W Polsce zarejestrowano kilkadziesiąt preparatów z grupy benzodiazepin, np.

  • alprazolam

  • diazepam

  • lorazepam

  • medazepam

  • estazolam

  • bromazepam.

Benzodiazepiny mogą prowadzić do uzależnienia. W sposób szczególny narażone są na to osoby, które były uzależnione od alkoholu oraz te, które muszą przyjmować duże dawki tego leku.

Jak wszystkie leki, benzodiazepiny mogą powodować działania niepożądane. Są to m.in.:

  • czasowa utrata pamięci

  • zespół odstawienny (po zakończeniu kuracji) - objawiający się pobudzeniem, lękiem i bezsennością.

  • paradoksalna reakcja - polega na pobudzeniu, nerwowości i nadmiernej aktywności (czyli skutki odwrotne od przewidywanych efektów kuracji).

Więcej od upday:

  • Chorobę Alzheimera można wykryć, gdy nie ma jeszcze objawów

  • Komórki raka mają swój "elektryczny język". Nowe odkrycie naukowców

  • Lekarze wyciągnęli niewybuch z klatki piersiowej. Operowali w kamizelkach kuloodpornych

Idź do oryginalnego materiału