Te apteki nie powinny działać. Ważne stanowisko GIF…

farmacja.pl 3 tygodni temu

Informację o stanowisku wydanym przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako pierwszy podał portal RynekZdrowia.pl. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, iż GIF przekazał odpowiednim wojewódzkim inspektorom farmaceutycznym informacje o wyrokach uchylających decyzje wydane w przedmiocie przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Sytuacja dotyczy aptek, o których w mediach branżowych jest głośno już od dawna. To placówki prowadzone przez farmaceutów pod szyldem sieci Gemini w takich miastach jak Legnica, Suwałki, Radom i Prudnik.

Problem w ich przypadku polega przede wszystkim na odmowie przeniesienia zezwolenia na nowych właścicieli przez wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne. Urzędnicy stwierdzili, iż farmaceuci nabywający apteki są uzależnieni (na mocy podpisywanych umów) od sieci Gemini. W tej sytuacji przeniesienie zezwolenia naruszałoby przepisy antykoncentracyjne wprowadzone „apteką dla aptekarza”.

Gdy wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni odmawiali przeniesienia zezwolenia, farmaceuci odwoływali się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego. I tu pojawiał się dysonans. Poprzednia GIF – Ewa Krajewska – uznawała, iż decyzje WIF były bezzasadne. Organ ten wręcz sugerował zmiany w umowach, które miały gwarantować farmaceutom niezależność i możliwość prowadzenia apteki. Takie działania GIF były dość nietypowe i miały wynikać z próby załagodzenia sporu między właścicielem Gemini (amerykański fundusz Warburg Pincus) i polskim rządem. Sprawę tę opisywać swego czasu Patryk Słowik z Wirtualnej Polski.

Po tym jak GIF uchylał decyzje WIF i przenosił zezwolenia, część izb aptekarskich (a czasem też Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek) wnosiły skargi do WSA. W ostatnich miesiącach pojawiały się wyroki w tych sprawach, które uchylały decyzje GIF. Innymi słowy Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznawał rację izbom aptekarskim i ZAPPA, stwierdzając, iż GIF w sposób nieuprawniony przenosił zezwolenia.

I tutaj pojawiał się problem. Mimo wyroku WSA apteki te przez cały czas działały. Prowadzący je farmaceuci (czy też Gemini) uznawali, iż dopóki wyroki są nieprawomocne (a odwoływali się od nich do NSA) dopóty decyzje GIF pozostają w mocy. A to znaczy, iż ich apteki mogą działać. Z takim stanowiskiem nie zgadzały się izby aptekarskie i ZAPPA.

Te apteki nie powinny działać?

Spośród czterech wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, tylko dolnośląski zdecydował się unieruchomić aptekę w Legnicy. Pozostałe apteki – w Suwałkach, Radomiu i Prudniku – przez cały czas działają. W tej sprawie interweniowała między innymi posłanka Marcelina Zawisza, pisząc interpelację do Ministra Zdrowa. Resort uznał jednak, iż to nie w jego kompetencjach leży rozstrzyganie takich sporów.

Stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego – przekazane przez portal RynekZdrowia.pl – ma w tym sporze ogromne znaczenie. Organ stwierdza w nim, iż wyroki WSA – choćby nieprawomocne – sprawiają iż decyzja o przeniesieniu zezwolenia „przestaje istnieć w obrocie prawnym”.

– Czyli de facto jedynymi decyzjami pozostającymi w mocy były te, w których odmawiano przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki. Co to oznacza? Że farmaceuci, którzy rozpoczęli działalność pod marką sieci aptecznej – upraszczając – działają bez zezwolenia, a WIF-y powinny „unieruchomić” ich apteki – wyjaśnia Jakub Styczyński z redakcji RynekZdrowia.pl.

GIF wyjaśnia, iż „uchylenie decyzji powoduje, iż od tego momentu nie wywołuje ona skutków procesowych i materialnych, a stan ten trwa do chwili uprawomocnienia się wyroku”. Takie stanowisko GIF wysłał do wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. To w ich kompetencjach leży podjęcie działań w tej sprawie.

Na ten moment jedynie Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny unieruchomił sporną aptekę. Mazowiecki, podlaski oraz opolski nadaj pozwalają działać aptekom będącym w analogicznej sytuacji. Inspektorzy ci prawdopodobnie czekają na ostateczne rozstrzygnięcie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Źródło: ŁW/RynekZdrowia.pl

Idź do oryginalnego materiału