Tak Niewiele, a tak wiele

nowytydzien.pl 4 godzin temu

Kiedyś sama potrzebowała pomocy i ktoś wyciągnął do niej pomocną dłoń. Od tego czasu Beata Adamczyk poświęciła się pomaganiu innym. Założycielka stowarzyszenia „Tak Niewiele” i dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pławanicach to kolejna z pań nagrodzonych we wspólnej akcji Nowego Tygodnia i Stowarzyszenia WeRwA „Kobiety. Doceniamy, dziękujemy!”.

W ubiegłym tygodniu z pięknym bukietem kwiatów przygotowanym przez kwiaciarnię Małgońka w Chełmie, odwiedziliśmy Beatę Adamczyk. Założycielka stowarzyszenia „Tak Niewiele”, która akurat ze swoimi współpracowniczkami dźwigała kolejne dary dla potrzebujących, nie kryła zaskoczenia, ale i wzruszenia. – To nie jakaś pomyłka? Na pewno chodzi o mnie? – dopytywała z niedowierzaniem. – Zupełnie się tego nie spodziewałam, ale dziękuję, to bardzo miłe.

Panią Beatę nasi Czytelnicy i Stowarzyszenie WeRwA postanowili wyróżnić z prostego powodu – od lat pomaga osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, życiowej, społecznej. – Kiedyś to ja potrzebowałam wsparcia, pomocnej dłoni, i taką pomoc od kogoś otrzymałam, ktoś we mnie uwierzył. Od tego momentu miałam takie poczucie, iż muszę się za tą dobroć jakoś odpłacić, odwdzięczyć. Postanowiłam, iż sama zacznę pomagać osobom w trudnej sytuacji – opowiada.

Na początku związała się ze Szlachetną Paczką. Uświadomiła sobie wówczas jak wielu ludzi, jak wiele rodzin nie radzi sobie z rzeczywistością. Z czasem postanowiła działać na własną rękę. I tak w 2013 r. powstało stowarzyszenie „Tak Niewiele”.

– Na początku było nas w stowarzyszeniu ok. 50 osób, do dziś zostało nas siedmioro, ale doszli nowi ludzie, nowi wolontariusze – opowiada nasza laureatka. – Najpierw „Tak Niewiele” wspierało rodziny wielodzietne. Organizowało paczki z żywnością, chemią, środkami czystości. Kiedy w połowie 2016 r. powstał program 500+ stowarzyszenie skierowało swoje działania ku seniorom, osobom starszym, często samotnym. Robimy im zakupy, realizujemy recepty, organizujemy zbiorki żywności – wylicza Adamczyk.

Ważną częścią działalności „Tak Niewiele” jest wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, cierpiących na depresję, samookaleczających się. Na stronie stowarzyszenia można przeczytać, iż jego założyciele chcą otworzyć ośrodek wsparcia dla takich dzieciaków. Na to potrzeba jednak sporo pieniędzy. Na stronie zrzutka.pl, pod nazwą „Ośrodek wsparcia”, trwa zbiórka na ten cel. Na razie na koncie stowarzyszenia jest nieco ponad 6 tys. zł, a na uruchomienie Ośrodka trzeba ok. 300 tys. zł.

– Zachęcamy też do odwiedzania naszego Sklepu Charytatywnego przy ul. Młodowskiej 16 w Chełmie. Idea jest taka, iż ludzie z dobrego serca przynoszą do nas niepotrzebne im, ale będące w dobrym stanie rzeczy, my to sprzedajemy, a zarobek idzie na pomaganie ludziom w potrzebie – wyjaśnia pani Beata.

„Tak Niewiele” organizuje też wiele programów profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży, wspieranych finansowo m.in. przez miasto Chełm. Tylko w trzech ostatnich wzięło udział ok. 200 osób. Dzieciaki pojechały na wycieczkę do Zwierzogrodu, a także do Grodu Słowiańskiego w Wólce Bieleckiej, a młodzież aktywnie spędziła czas na terenie gminy Wojsławice i zwiedziła pracownię garncarską w Jadwisinie. Było też coś dla dorosłych, którzy na Roztoczu pływali kajakami.

– Aktualnie przygotowujemy się do organizacji konferencji poświęconej depresji, której daliśmy tytuł „Ożyj!”. Odbędzie się ona 25 października w sali konferencyjnej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Zapraszamy! – mówi Beata Adamczyk, która także zawodowo poświęciła się pomaganiu innym. Od wielu lat jest bowiem dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pławanicach w gminie Kamień. Karol Garbacz

W ChBP o depresji

Bezpłatna konferencja poświęcona depresji pt. „Ożyj!”, organizowana przez stowarzyszenie „Tak Niewiele” odbędzie się 25 października w sali konferencyjnej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Szczegółowy program: 9.00 – rejestracja uczestników, 09.30 – powitanie gości, 9.45-10.30 – „Wcale tego nie chcę” o samookaleczeniach wśród nastolatków (Agnieszka Badyła – konsultantka ds. pedagogiki leczniczej i rozwoju edukacji LSCDN, nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych przy USzD w Lublinie, pracuje z dziećmi i młodzieżą na oddziałach psychiatrycznych lubelskich szpitali), 10.30-11.00 – „Depresyjne następstwa – perspektywa gabinetu psychiatry (Michał Krzystanek – psychiatra dzieci i młodzieży, pracuje w „Piel-Med. Plus”), 11.00-11.15 – panel dyskusyjny (Agnieszka Badyła, Michał Krzystanek), 11.15-11.40 – „Depresja, a praca z ciałem” (Monika Kwiatek-Duszak, pedagog, psychoprofilaktyk, terapeuta metody neurotaktylnej (pracuje w PPP w Pławanicach, Anna Pawłoś, psycholog, terapeuta, diagnosta i terapeuta SI z PPP w Pławanicach), 11.40-12.00 – przerwa kawowa (w trakcie której odbędzie się kiermasz rękodzieła przeznaczonego na rzecz dzieci i młodzieży cierpiących na depresję), 12.00-12.30 – psychoterapia osób z depresją (Elżbieta Kucińska, psychoterapeutaka, członkini zespołu ds. aktywnej polityki wobec zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Rzeczniku Praw Dziecka, pracownik Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 „Kąt” w Warszawie), 12.30-13.00 – „Śnienie” – premiera filmu poświęconego depresji (Monika Grzybowska, reżyser filmowy wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych), 13.00-13.15 – panel dyskusyjny (Monika Kwiatek Duszak, Anna Pawłoś, Elżbieta Kucińska, Monika Grzybowska), 13.15-14.00 – „Hospitalizacja wystarczy? Możliwości pomocy dla dziecka i jego rodziny. (Agnieszka Badyła – nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych w Lublinie), 14.00-14.15 – panel dyskusyjny (Agnieszka Badyła), 14.15 – zakończenie konferencji. Zapisy do dnia 23 października telefonicznie w godzinach 9.00-16.00 (514 679 080) lub osobiście w siedzibie Stowarzyszenia Tak kilka ul. Młodowskiej 16 w Chełmie w godzinach 9.00-17.00.

Idź do oryginalnego materiału