Sporządzenie testamentu jest szczególnie ważne wtedy, gdy chcemy, aby nasz majątek po naszej śmierci trafił do osoby będącej naszym dalszym krewnym, lub która nie jest z nami spokrewniona w ogóle. Dokument ten daje nam także większą swobodę w podziale majątku pomiędzy spadkobierców. Należy bowiem pamiętać, iż przy braku testamentu stosowane będzie dziedziczenie ustawowe. Szczegółowo jego zasady omawialiśmy w poprzednim artykule. Co jednak należy zrobić, gdy chcemy zmienić lub unieważnić testament?
REKLAMA
Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione
Czy testament można zmienić w każdej chwili? Wystarczy spełnić te warunki, by dokonać ważnych zmian
W większości przypadków osoba, która sporządziła testament, może go w dowolnej chwili zmienić. Mimo to obowiązują przy tym trzy warunki, o których nie możemy zapominać. Jak wyjaśnia portal Infor, testator musi być przede wszystkim osobą pełnoletnią. Ponadto nie może być osobą ubezwłasnowolnioną, częściowo ani całkowicie. jeżeli ktoś sporządzi testament przed ubezwłasnowolnieniem i będzie próbować odwołać go lub zmienić po ubezwłasnowolnieniu, będzie to bezwzględnie nieważne. Ostatni warunek to konieczność dokonania zmian osobiście. Testamentu nie możemy zmienić przez przedstawiciela. Zasada ta dotyczy również sporządzania omawianego dokumentu.
Zobacz też: ZUS czeka na wyjaśnienia. Z powodu błędów odrzucono tysiące wniosków
jeżeli chodzi o sposoby odwołania lub zmienienia testamentu, kwestię tę reguluje art. 946. Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim możemy:
sporządzić nowy testament;
zniszczyć testament lub pozbawić go cech, od których zależy jego ważność (o ile spadkodawca działa w zamiarze odwołania testamentu);
dokonać w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania wcześniejszych postanowień.
Co powinniśmy wiedzieć o każdym z tych sposobów?
Jak napisać testament, żeby nikt go nie podważył? Zmiana ostatniej woli może przybierać różne formy
Zgodnie z przepisami nowy testament zawsze unieważnia poprzedni dokument. Co więcej, nie ma tu znaczenia forma odwoływanego dokumentu. Przykładowo, testament notarialny można odwołać testamentem własnoręcznym lub ustnym. Z drugiej strony warto wyraźnie zaznaczyć w nowym testamencie, iż odwołujemy naszą poprzednią wolę. Portal Infor sugeruje, iż można tu wykorzystać takie sformułowania jak np. "odwołuję", "anuluję", "unieważniam", "uchylam" itp. Bez takiego zapisu stary dokument może być uznany za częściowo ważny, o ile jego zapisy nie będą sprzeczne z nową wersją.
Zniszczenie testamentu dotyczy wyłącznie dokumentów w postaci spisanej. Tutaj należy zaznaczyć, iż znaczenie będzie miało wyłącznie zniszczenie oryginału dokumentu, a nie ich kopii. Oprócz tego kluczowa jest intencja odwołania testamentu.
Ostatnia opcja to zmiany wprowadzone w treści testamentu. Można tego dokonać np. poprzez skreślenie wybranych części. Każda taka ingerencja powinna być opatrzona datą i podpisem testatora, aby uniknąć w przyszłości wątpliwości i sporów spadkowych. Pamiętajmy, iż w ten sposób możemy zarówno odwołać poprzednie zapisy, jak i wprowadzić nowe.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.