Tę zupę z dyni przyrządzi każdy. Tym, co stanowi o jej wyjątkowości, są dodatki, które są znane jako te, które nie tylko wspierają odporność, ale też potrafią uporać się z infekcjami. To kurkuma, imbir i czosnek.
Zupa z dyni – jaką wybrać dynię?
Aby ułatwić sobie pracę, wybierz dynię hokkaido, którą można zjeść razem ze skórką. Dynię wystarczy pokroić na mniejsze kawałki i włożyć do piekarnika, aż stanie się miękka (najłatwiej to sprawdzać widelcem). Aby przyspieszyć ten proces, możesz na dno brytfanki nalać odrobinę wody. Oczywiście możesz tu wykorzystać także inne rodzaje dyni – wtedy skórkę najlepiej ściągać już po upieczeniu.
Kurkuma, czosnek i imbir do zupy z dyni
Zupa z tymi dodatkami jest wyrazista w smaku, lekko pikantna (jeśli wolisz bardzo ostre dania, możesz dać więcej chilli). Ważne jest, aby przyprawy na początku krótko podsmażyć, ten prosty zabieg znakomicie wydobywa z nich cały smak. Tu jednak trzeba też pamiętać, iż chodzi o naprawdę szybkie przesmażenie – nie dopuść, aby czosnek i reszta przypraw się przypaliły.
Do zupy najlepiej jest dodać bulion (może to być bulion warzywny lub mięsny), ale jeżeli nie masz w domu bulionu, dolej po prostu wody – zupa dzięki przyprawom będzie i tak bardzo aromatyczna. Mleko kokosowe nieco równoważy smak ostrych dodatków, ale też sprawia, iż zupa jest przyjemnie kremowa i ma ładny kolor. Zupę możesz podawać na wiele sposobów: z grzankami, z kromką chleba, posypaną świeżą natka pietruszki albo kolendry. Do zupy z dyni warto też dorzucić inne zdrowe dodatki, np. prażone nasiona dyni lub słonecznika, albo uprażone i posiekane orzechy włoskie. Taką zupę można także podawać z kawałkami ulubionych serów (np. z serem kozim, parmezanem albo goudą).