Lekarze ze Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu, pod kierownictwem neurochirurga dr. hab. n. med. Bartosza Sokoła, wykonali nowoczesną operację wszczepienia głębokiej stymulacji mózgu. To istotny krok w leczeniu choroby Parkinsona.
Ta operacja pozwoli osom żyjącym z chorobą Parkinsona lepiej funkcjonować. Na świecie wykonano już ponad 130 tys. takich zabiegów, dzięki którym jakość życia pacjentów znacząco się poprawiła.
Zabieg DBS polega na implantacji elektrod w określonych obszarach mózgu. Celem jest regulacja nieprawidłowych impulsów nerwowych. Co ciekawe, podczas operacji pacjent jest przytomny. Elektrodę ma umieszczoną w mózgu, a przewody są podłączone do stymulatora w okolicach klatki piersiowej. Nowoczesna metoda leczenia jest bezpieczna i odwracalna.
fot. Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu
Z tej formy leczenia mogą skorzystać pacjenci z zaawansowaną chorobą Parkinsona, którym nie pomogła farmakoterapia. Jak informują lekarze, w leczeniu najważniejszy jest brak przeciwwskazań neurologicznych i psychologicznych oraz wsparcie ze strony rodziny. Stymulatory mają możliwość ładowania i mogą działać choćby przed 25 lat, a elektrody kierunkowe umożliwiają precyzyjną stymulację wybranych obszarów mózgu.