Szpital powiatowy będzie miał swój gabinet opieki farmaceutycznej – dzięki KPO

mgr.farm 6 godzin temu

Dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) umożliwiło Szpitalowi Powiatowemu w Radomsku (województwo łódzkie) realizację projektu kompleksowej modernizacji apteki szpitalnej. Uwzględnia on szeroko pojmowane procesy związane z bezpieczeństwem farmakoterapii. Ponadto promuje zintegrowane multidyscyplinarne podejście oraz nowoczesne terapie celowane. I wreszcie – buduje nowe kompetencje personelu, konieczne dla stałego podnoszenia standardów leczenia, w szczególności onkologicznego. Co czyni farmaceutę nieodłącznym elementem zespołu terapeutycznego. W dobie terapii celowanych, programów lekowych i chemioterapii wymagającej ścisłego monitorowania działań niepożądanych farmaceuta szpitalny staje się kluczowym partnerem lekarza i pacjenta.

Lekarze chcieli wdrożenia opieki farmaceutycznej

Dzięki środkom z KPO możliwe stało się utworzenie w Szpitalu Powiatowym gabinetu opieki farmaceutycznej dla pacjentów leczonych w złożonych schematach lekowych. Chodzi o chemioterapię, terapeutyczne programy lekowe i prehabilitację. Tam – w dedykowanym miejscu i komfortowych warunkach – farmaceuci będą udzielali wsparcia, prowadząc konsultacje, edukację lekową oraz monitoring lekowych problemów farmakoterapeutycznych. W ten sposób będą wspierać swą wiedzą lekarzy.

  • Czytaj również: Kierunek: immunoterapia. Farmaceuci onkologiczni rozmawiają o nowoczesnym leczeniu

Głos środowiska lekarskiego, aby włączać farmaceutę do współpracy i wdrażać opiekę farmaceutyczną, oraz wreszcie sama Ustawa o prawach pacjenta, okazały się również bardzo istotnymi argumentami na etapie podejmowania decyzji o utworzeniu strefy-przestrzeni do rozmowy z pacjentem w ramach udzielanych świadczeń w Szpitalu – mówi informacja przekazana Redakcji MGR.FARM.

Co warte podkreślenia – szpital ten dysponuje niewielką kadrą. Zatrudnia w tej chwili 5 farmaceutów, w tym dwóch ze specjalizacją w dziedzinie farmacji klinicznej i dwóch farmaceutów ze specjalizacją w dziedzinie farmacji aptecznej oraz z doświadczeniem w pracy z pacjentem, wyniesionym z aptek otwartych. Zespół stale podnosi swoje kwalifikacje i kompetencje w zakresie farmacji onkologicznej, nowoczesnych terapii i ich powikłań w różnych aspektach oraz w zakresie problemów towarzyszących terapiom. Dzieje się to poprzez kursy, szkolenia i uczestnictwo w specjalistycznych konferencjach.

Nie ma wątpliwości, iż to ma sens

Kto zyska realne wsparcie w obszarze bezpieczeństwa i skuteczności leczenia? Pacjenci poddawani leczeniu cytotoksycznemu, terapiom biologicznym, złożonym schematom żywieniowym czy procesowi przygotowania pacjenta do leczenia operacyjnego lub innego postępowania terapeutycznego o wysoce obciążającym ciężkim przebiegu (np. chemioterapii, radioterapii). Otrzymują oni dostęp do przedstawicieli zawodu medycznego – farmaceuty klinicznego i farmaceuty szpitalnego – którzy przejmują od lekarzy i pielęgniarek obserwację terapii pod kątem problemów lekowych.

  • Czytaj również: Od lipca 2025 r. wyższe pensje w szpitalach – zmiany obejmą również farmaceutów

Konsultacje realizowane są w miejscu dedykowanym, z zachowaniem prawa do prywatności. Farmaceuta sprawujący nadzór nad farmakoterapią pacjenta dostępny będzie nie tylko przy okazji wizyty u lekarza. Pacjenci mogą otrzymać od farmaceuty informacje o sposobach zapobiegania znanym i opisanym działaniom niepożądanym stosowanych leków, w tym o sposobach niefarmakologicznych. Farmaceuci pomagają w wykrywaniu powikłań na wczesnym etapie. Identyfikują również niekorzystne interakcje zaburzające prawidłowy tok terapii – m.in. interakcje lekowe, interakcje z pożywieniem. Dbają o stosowanie prawidłowej chronoterapii dla leków wymagających jej przestrzegania. W efekcie zapobiegają zmniejszaniu efektywności terapii i/lub wydłużaniu czasu osiągnięcia wyznaczonego celu terapeutycznego. Do zadań farmaceuty należy również sporządzanie raportów działań niepożądanych leków dla URPLWMiPB.

To nie tylko modernizacja – to zmiana filozofii

Jak przekazuje kancelaria szpitala, inwestycja realizowana w Szpitalu Powiatowym ze środków KPO to nie tylko modernizacja infrastruktury szpitala. To zmiana filozofii działań diagnostycznych i terapeutycznych z dostrzeżeniem i uwzględnieniem złożonych aspektów tych procesów. W centrum uwagi stawiany jest pacjent – jego bezpieczeństwo, skuteczność terapii oraz komfort leczenia. A gabinet opieki farmaceutycznej umożliwiać będzie sprawowanie nadzoru nad farmakoterapią pacjenta w różnych jej aspektach. Jest to istotny krok w kierunku zacieśnienia współpracy multidyscyplinarnej personelu medycznego z pacjentem – partnerem w procesie terapii. I budowania wzajemnego zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa pacjenta.

  • Czytaj również: W sejmie dyskusja o tym, jak zapobiec błędom lekowym w szpitalach

Cyfryzacja, automatyzacja i rozwój opieki farmaceutycznej to kierunek, który powinien stać się standardem we wszystkich szpitalach realizujących leczenie onkologiczne. Szpital Powiatowy pokazuje, iż jest to możliwe – jeżeli tylko znajdzie się wola, kompetencje i wsparcie finansowe. Takie jak to oferowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy – komentuje szpital w Radomsku.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału