Szerszy wykaz substancji psychotropowych

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany do wykazu substancji psychotropowych na podstawie unijnej decyzji o dodaniu pięciu nowych substancji do poszczególnych wykazów załączonych do konwencji o środkach odurzających.



Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych został wydany na podstawie decycji Komisji ds. Środków Odurzających z marca 2024 r. w sprawie dodania pięciu nowych substancji do wykazów do konwencji o środkach odurzających.

Zmiany te obejmują:

  • włączenie do grupy I–N środków odurzających: butonitazen,
  • włączenie do grupy II–P substancji psychotropowych: dipentylon,
  • przeniesienie z grupy I–P do grupy II–P substancji psychotropowych: 3-CMC,
  • przeniesienie z wykazu nowych substancji psychoaktywnych do grupy II–P substancji psychotropowych: 2-FDC,
  • włączenie do grupy IV-P substancji psychotropowych: bromazolam.

W rozporządzeniu ministra zdrowia z 17 sierpnia 2018 r. dokonano również zmian polegających na rozszerzeniu załącznika nr 3 o substancje rekomendowane ministrowi zdrowia na podstawie art. 18b ust. 1 pkt 2 ustawy przez Zespół do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych. W projektowanej nowelizacji zmiany dotyczą czterech substancji oraz dwóch grup substancji i obejmują:

  • włączenie THC-P, HHC-P, gidazepamu i MDMB-5Br-INACA do wykazu nowych substancji psychoaktywnych,
  • rozszerzenie grupy 4. Syntetyczne kannabinoidy (kannabinomimetyki) – grupa III–NPS,
  • włączenie pochodnych benzimidazolu do wykazu nowych substancji psychoaktywnych jako grupy VIII–NPS.

Jak wyjaśnia resort zdrowia w uzasadnieniu do projektu, pochodne benzimidazolu obejmują nowe syntetyczne opioidy zwane nitazenami. Na rynku narkotykowym pojawiają się ciągle nowe pochodne tej grupy jako alternatywy dla substancji, które w tej chwili są wymienione w rozporządzeniu ministra zdrowia z 17 sierpnia 2018 r.

W 2023 r. laboratoria zidentyfikowały nieujęte w tym rozporządzeniu pochodne – dwukrotnie izotodesnitazen oraz dwukrotnie 5-metyloetodesnitazen. Dotychczas literalnie wpisanych do rozporządzenia z 17 sierpnia 2018 r. jest 7 pochodnych tej grupy substancji.

– Pochodne benzimidazolu wykazują potencjał uzależniający i stanowią poważne ryzyko zdrowotne, wobec czego ich stosowanie powinno być kontrolowane przez prawo. Pochodne benzimidazolu wykazują silne działanie przeciwbólowe, niektóre z nich choćby od 100 do 1000 razy większe niż morfina. Mogą wywoływać euforię, relaksację, analgezję, uspokojenie, bradykardię, hipotermię. Mogą łagodzić ból i wywoływać euforię w znacznie niższych dawkach niż inne znane opioidy. Ponadto mają duży potencjał uzależniający i mogą powodować zależną od dawki depresję oddechową i zatrzymanie oddechu – tłumaczy resort.

Podkreśla, iż wprowadzone zmiany są odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynku nowych substancji psychoaktywnych, które stwarzają ryzyko zatruć, zgonów, a także rozwój uzależnienia.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia poniżej:


Idź do oryginalnego materiału