Dyrektor generalny WHO o wirusach: - Na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa w lutym rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego tak wiele państw ogłasza tak duże inwestycje w obronę - mówił w poniedziałek Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Szef MSZ powiedział: "Musimy przygotować się na najgorsze". Odpowiedziałem: "Oczywiście, rozumiem, ale co z przygotowaniem się na atak niewidzialnego wroga?". Spytał: "Jakiego niewidzialnego wroga?". Odparłem: "Wirus. Widzieliście, co zrobiła pandemia COVID-19. Z oficjalnych danych wynika, iż zmarło 7 milionów ludzi, ale szacujemy, iż prawdziwa liczba ofiar to 20 milionów. A oprócz kosztów ludzkich, pandemia wymazała ponad 10 bilionów dol. z globalnej gospodarki. Pandemia może zabić więcej ludzi i spowodować większe zakłócenia społeczne i gospodarcze niż wojna".
REKLAMA
Ghebreyesus ostrzega: - jeżeli ktoś potrzebuje przypomnienia, dlaczego świat potrzebuje silnego Traktatu Pandemicznego, wystarczy, iż przeczyta wiadomości. W tym roku mieliśmy wybuchy epidemii wirusa Ebola i Marburg; ptasia grypa przez cały czas rozprzestrzenia się u ptaków, bydła i innych zwierząt i przez cały czas zaraża ludzi - mówił szef WHO. - Pandemia COVID-19 może teraz wydawać się odległym wspomnieniem, przyćmionym przez konflikty oraz geopolityczne i gospodarcze zakłócenia. Ale następna pandemia nie będzie czekać, aż wszystko się uspokoi. Może się zdarzyć za 20 lat lub dłużej, albo jutro. Ale to się stanie i tak czy inaczej, musimy być gotowi. To nie jest teoretyczne ryzyko; to epidemiologiczna pewność - dodał.
Zobacz wideo Jakie są objawy udaru, jak go rozpoznać i pomóc?
Traktat Pandemiczny: Nad treścią porozumienia pracuje od kilku lat Międzyrządowy Zespół Negocjacyjny przy WHO. Dokument ma pomóc m.in. w jak najwcześniejszym wykrywaniu pandemii, a także w zapewnieniu powszechnego i równego dostępu do leków oraz szczepionek. "Delegacja Polski od rozpoczęcia prac INB stoi na stanowisku, iż przyszły tzw. traktat pandemiczny powinien mieć charakter zwięzły i operacyjny. Jako taki, ostateczny dokument powinien być możliwy do przyjęcia i wdrożenia przez zdecydowaną większość państw członkowskich WHO. Uniwersalność i powszechność negocjowanego porozumienia w zakresie zapobiegania, przygotowania i odpowiedzi na pandemie znacząco wzmocniłyby światowe bezpieczeństwo zdrowotne" - komentowało w listopadzie polskie Ministerstwo Zdrowia.
Czytaj również: "Nowy koronawirus wykryty u nietoperza. Zaraża jak COVID-19"
Źródło: WHO, Ministerstwo Zdrowia