Od 1 stycznia do 25 lipca bieżącego roku wydano ponad 1,8 mln kart EKUZ – poinformowała rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia. Najwięcej zgłoszeń po dokument wydano w czerwcu. Czym jest karta EKUZ i dlaczego warto zaopatrzyć się w nią w czasie wakacji?
Od stycznia do 25 lipca br. Centrum Usług Wspólnych (CUW) wydało 576 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W przypadku kart wydawanych podczas osobistej wizyty w NFZ, najwięcej wydał śląski (192 tys. kart) i mazowiecki oddział (156 tys.).
Czym jest EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria) oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dzięki karcie można otrzymać pomoc medyczną w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej na identycznych zasadach, jak osoby ubezpieczone w państwie, do którego odbywa się podróż. W razie nagłej choroby lub wypadku podróżujący z kartą EKUZ może skorzystać z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą. Dzięki karcie pacjent zyskuje prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego. EKUZ nie pokrywa jednak kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym rozchorowaniem i nie obejmuje ubezpieczenia związanego ze śmiercią.
Kartę EKUZ można otrzymać bezpłatnie. Zakres finansowanych w ramach EKUZ rodzajów pomocy lekarskiej może różnić się w poszczególnych państwach (sprawdź zasady).
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Karta EKUZ przysługuje każdej osobie, która jest ubezpieczona w Polsce. Mogą ją otrzymać również niektóre osoby nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do 18. roku życia, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).
Aby wyrobić kartę EKUZ, należy złożyć wniosek osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, przez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta, pocztą tradycyjną (na adres oddziału lub delegatury NFZ) lub pocztą elektroniczną (ale tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ) albo na lotnisku Chopina w Warszawie. Składając wniosek w placówce NFZ, kartę można otrzymać od ręki.
Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą EKUZ wydawana jest na 3 lata. Dzieci i młodzież otrzymają kartę istotną do skończenia 18 lat, z kolei dla emerytów będzie ważna 20 lat.
Wszystkie niezbędne informacje na temat EKUZ można sprawdzić na stronie internetowej – https://pacjent.gov.pl/ekuz.
Źródło: pacjent.gov.pl, rynekzdrowia.pl