Szczotkowanie na sucho pomoże ci rozstać się z cellulitem na dobre. Twoja skóra będzie gładka jak nigdy

g.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Staras / iStock


Szczotkowanie na sucho stymuluje układ limfatyczny, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, złuszcza skórę, przyśpiesza krążenie oraz redukuje cellulit. Czy przy tak wielu korzyściach istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych? Komu ta metoda pielęgnacji nie jest polecana i kiedy lepiej odłożyć szczotkę? Wyjaśniamy.
Szczotkowanie skóry wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej i polega na pocieraniu ciała specjalną szczotką według określonego wzoru. Włókna szczotki otwierają pory w skórze, przez które usuwane są toksyny. Szczotkowanie skóry daje efekty, ale czego dokładnie można oczekiwać?


REKLAMA


Zobacz wideo Peeling szczotką na sucho. O czym trzeba pamiętać?


Szczotkowanie na sucho efekty na skórze - dlaczego warto?
Brakuje konkretnych badań wskazujących na pozytywny wpływ szczotkowania skóry na sucho. Znamy jedynie opinie osób, które wprowadziły ten rytuał do swojej codziennej pielęgnacji ciała. Dlaczego szczotkowanie stało się tak popularne? Przede wszystkim, dlatego że:


Szczotkowanie ciała ma usuwać toksyny wraz z potem, co sprzyja zwalczaniu infekcji. Włosie szczotki stymuluje pory, które otwierają się i w naturalny sposób uwalniają toksyny odciążając układ limfatyczny.
Włosie szczotki kierowane odpowiednim ruchem usuwa martwy naskórek i sprawia, iż skóra staje się miękka i gładka.
Szczotkowanie jest też formą masażu, który zmniejsza napięcie i sprzyja odprężeniu. Szczególnie polecane są sesje szczotkowania w cichym miejscu z delikatnym światłem.
Szczotka do masażu na sucho może też tymczasowo zmniejszyć widoczność cellulitu.


Szczotka do masażu na sucho - jak wybrać?
Przy wyborze należy kierować się naturalnym włosiem szczotki. Warto kupić produkt z długą rączką, która sprawi, iż łatwiej będzie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
Szczotka do szczotkowania na sucho - jak używać?
Pielęgnacja skóry przy pomocy szczotki z naturalnym włosiem nie jest skomplikowana. Przygodę ze szczotkowaniem zaczynamy od delikatnego masażu, który z czasem może stać się bardziej intensywny. Od czego zacząć?


Szczotkowanie rozpoczynamy od dołu, masujemy najpierw stopy i później kierujemy się w górę ciała.
Ruchy szczotką powinny szerokie, okrężne i zgodne ze wskazówkami zegara.
Bardzo ważna jest regulacja nacisku, miejsca z cienką skórą masujemy delikatnie. Obszar, gdzie skóra jest grubsza wymaga użycia większej siły.
Po szczotkowaniu warto wziąć chłodny prysznic, aby usunąć martwy naskórek.
Po szczotkowaniu skórę nacieramy olejkiem.


Czy szczotka do szczotkowania na sucho jest w pełni bezpieczna? Tak, ale niektóre obszary na ciele trzeba całkiem pominąć. Przeciwwskazania do szczotkowania skóry to głównie:


rana;
infekcja;
wysypka;
choroby skóry;
poparzenie słoneczne;
pęcherze.


Przy szczotkowaniu pomijamy też twarz, twarde włosie nie sprawdzi się bowiem w przypadku delikatnej skóry. Masaż szczotką może nasilić wszelkie problemy skórne, np. trądzik.
Idź do oryginalnego materiału