Szczepienia w aptekach a korzyści dla farmaceutów

mgr.farm 2 dni temu

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym w 2018 roku dokumencie “Polityka Zdrowotna Państwa w latach 2018-2022” zauważyło konieczność dopuszczenia farmaceutów do wykonywania niektórych szczepień ochronnych. Był to jeden z wielu pomysłów na zwiększenie wydajności polskiej służby zdrowia. Z jednej strony farmaceuci mogliby się poczuć wykorzystywani jako wypełnienie luk w systemie ochrony zdrowia. Z drugiej jednak otworzenie aptek na szczepienia ochronne to szansa na rozwój naszego zawodu, co pokazują przykłady innych krajów.

Szczepienia w aptekach w innych krajach wzorem do naśladowania

Szczepienia wykonywane w aptekach państw Europy Zachodniej, jak i w USA, Kanadzie, czy Australii już od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów. Wywierają one także korzystny efekt na funkcjonowanie tamtejszych systemów ochrony zdrowia. Nie tylko odciążają one innych przedstawicieli zawodów medycznych, ale i powodują zwiększenie wyszczepialności społeczeństwa. Szczepienia w aptekach są łatwiej dostępne. Apteki są dłużej otwarte, a co więcej jest ich po prostu więcej. Nie można także zapominać o działaniach proedukacyjnych w aptekach. Farmaceuci tłumaczą pacjentom korzyści wynikające ze szczepień ochronnych. Oni mogąc skorzystać z nich na miejscu, chętniej się na to decydują, niż gdyby mieli udawać się do przychodni. Ten sam model koniecznie należy zastosować w pełnej skali w naszym kraju.

Jakie korzyści ze szczepień mają farmaceuci?

Szczepienia w aptekach to nie tylko korzyści dla systemu ochrony zdrowia, ale i dla samych farmaceutów. Oprócz korzyści finansowych, każdy farmaceuta, który zdecyduje się na uzyskanie nowych kwalifikacji podlega rozwojowi zawodowemu. Rozszerza się nasza wiedza na temat szczepionek, techniki ich podawania, a także udzielania pierwszej pomocy. Wykonywanie szczepień to także pierwsza finansowana ze środków publicznych usługa w ramach sprawowania opieki farmaceutycznej. Dzięki temu funkcja aptek w Polsce z tylko i wyłącznie dystrybucyjnej, zamienia się w świadczenie usług. Usług, za które farmaceuta otrzymuje wynagrodzenie.

Możliwość wykonywania coraz szerszej gamy szczepień w aptekach również wiąże się ze wzrostem prestiżu zawodu farmaceuty wśród społeczeństwa. Ten fakt zwiększa również autorytet farmaceutów. Pokazuje to także społeczeństwu, iż farmaceuci nie tylko wydają leki pacjentom, ale ich wiedza może być spożytkowana w znacznie większym zakresie. To otwiera szansę na wdrażanie kolejnych usług farmaceutycznych do aptek.

Szczepienia a korzyści dla aptek

Wykonywanie szczepień ochronnych przez farmaceutów w aptekach to także znaczące korzyści dla ich właścicieli. Apteka, która poszerza profil swojej działalności staje się bardziej konkurencyjna na rynku. Pacjenci chętniej wybiorą placówkę, w której “załatwią wszystko od ręki”. Apteki, które wdrażają kolejne usługi farmaceutyczne, w tym szczepienia są postrzegane na rynku farmaceutycznym jako propacjenckie. Doceniają to nie tylko pacjenci, ale i władze, które zaczynają dostrzegać ich rosnący potencjał.

Apteki, które wykonują szczepienia ochronne mają łatwiej przy wdrażaniu kolejnych usług farmaceutycznych. Świetnie pokazał to przykład programu pilotażowego dot. tabletki “dzień po”. Apteki szczepiące dużo chętniej do niego przystępowały. Nie czuły oporów przed podpisaniem kolejnej umowy z NFZ-em, a także rozliczaniem się z nim. Należy przypuszczać, iż tak samo będzie w przypadku wdrażania kolejnych usług farmaceutycznych finansowanych ze środków publicznych.

A kolejne świadczenia opieki farmaceutycznej finansowane z budżetu państwa powinny wiązać się z dodatkowym, realnym dochodem aptek. Jest to niezwykle istotne w obliczu tego, iż aktualnie ich dochód w dużej mierze oparty jest na sprzedaży wysokomarżowych suplementów diety.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału