System wspomaga pacjentów, którzy mają problemy z porozumiewaniem się dzięki mowy

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Mówik


Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej kupił oprogramowanie Mówik, przeznaczone dla osób mających problemy z mówieniem. System zainstalowany został na oddziale ratunkowym i w centralnej rejestracji.

Rzeczniczka szpitala Anna Szafrańska poinformowała, iż dzięki symbolom na tabletach pacjent może tworzyć całe zdania odczytywane potem przez syntezator mowy. Oprogramowanie zawiera kilkanaście tysięcy symboli.

Zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala Łukasz Matlakiewicz podkreślił, iż osoby, które nie mogą porozumiewać się mową w sposób zrozumiały dla innych, dzięki Mówikowi mają lepszy dostęp do świadczeń medycznych w placówce. W przypadku problemów powinni kontaktować się oni z pełnomocnikiem praw pacjenta w szpitalu.

Szafrańska powiedziała, iż tablety i oprogramowanie kupiono w ramach projektu „Dostosowanie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej dla osób ze szczególnymi potrzebami”. 2 mln zł przekazało w formie grantu Ministerstwo Zdrowia.

System Mówik to tylko część inwestycji realizowanych z tego grantu z myślą o pacjentach.

– W placówce zainstalowane zostaną również trzy kioski multimedialne z interfejsem graficznym przystosowanym do potrzeb osób niedowidzących i niesłyszących, z nagranymi filmami w języku migowym, informującymi m.in. o lokalizacji poradni i oddziałów. Zainstalowane będą plany tyflograficzne, ułatwiające czytanie dzięki dotyku, zapewniające lepszą orientację w przestrzeni szpitala. Okienka rejestracyjne zostaną wyposażone w pętle indukcyjne ułatwiające komunikację z osobami niedosłyszącymi posługującymi się aparatami słuchowymi – powiedziała Anna Szafrańska.

Przebudowane zostaną łazienki na oddziałach placówki. Kupiony będzie sprzęt i wyposażenie ułatwiające opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. To m.in. wózki inwalidzkie i do przewozu osób w pozycji leżącej o zwiększonym udźwigu, kozetki lekarskie o regulowanej wysokości i z funkcją zwiększonego udźwigu, specjalistyczne wagi, krzesełka prysznicowe czy krzesełka ewakuacyjne.

Zmodernizowane zostaną również chodniki, miejsca parkingowe, a także przebudowana będzie istniejąca pochylnia dla niepełnosprawnych przy wejściu głównym do placówki.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu kraju. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

Idź do oryginalnego materiału