

Od wtorku 13 maja delegaci diecezjalni i zakonni, duszpasterze osób skrzywdzonych, kuratorzy oraz osoby odpowiedzialne za prewencję rozmawiają na o tym jak skutecznie pomagać pokrzywdzonym. Trwa ogólnopolskie szkolenie przedstawicieli systemu ochrony dzieci i młodzieży w Kościele katolickim w Polsce.
Celem wydarzenia jest zarówno podsumowanie dotychczasowych działań, jak i wzmocnienie współpracy i wyznaczenie kierunków dalszego rozwoju.
Gościem specjalnym spotkania jest bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, który zna sytuacje Kościoła w Polsce i podkreśla, iż bardzo dużo na przestrzeni ostatnich lat udało się w tej sferze zrobić.
– Została wykonana bardzo duża praca, zwłaszcza w zakresie edukacji. Wszyscy delegacji zarówno diecezjalni jak i zakonni nie tylko zostali wykształceni do tej funkcji, ale też wdrażają różne systemy i sposoby tej ochrony – podkreśla bp Luis Manuel Alí Herrera, sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich
– Dla mnie ważne jest naprawdę dobre zarządzanie ryzykiem. Żeby zejść z takiego myślenia działania reaktywnego, na to co się dzieje, a pójść w kierunku takiego działania planowego, czyli po prostu zrobić dobrą analizę i odpowiedzieć na pytania: gdzie jesteśmy, czego nam brakuje i co powinniśmy zrobić – mówi psycholog Ewa Kusz.
– To, co warto rozwijać nieustannie, to jest na pewno słuchanie. To jest jednak taka przestrzeń, rzeczywistość, której nigdy dość. Zdrowe zaciekawienie, otwartość, życzliwość – to są niby takie podstawowe, ludzkie cechy, ale one bardzo pomagają w tej pomocy osobom skrzywdzonym – mówi s. Scholastyka, albertynka z Krakowa.
Szkolenie potrwa do 15 maja.
Inicjatywę wspiera Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.
bp Luis Manuel Alí Herrera, Ewa Kusz, s. Scholastyka:
Szersza relacja:

Autor: AK/MGP