System Dexcom G7 od podstaw

nieslodze.com 3 tygodni temu

Mam przyjemność ogłosić, iż Dexcom G7 jest oficjalnie dostępny w Polsce! W tym wpisie przeczytacie z czego składa się ten system, jak działa oraz jakie są jego najważniejsze funkcje.

Dexcom G7 został od razu włączony do refundacji, więc powiem Wam też o wymaganiach refundacyjnych i cenach w ramach refundacji.

>> Zobacz film o Dexcom G7 <<

Dexcom G7

System składa się z sensora typu all-in-one, czyli transmiter jest fabrycznie połączony z sensorem i jest jednorazowy. To powoduje, iż wszystko czego potrzebujemy, aby założyć ten sensor mieści się w małym pudełku.

Znajdziemy w nim:

  • jednorazowy aplikator z sensorem i transmiterem,
  • papierową instrukcję obsługi
  • plaster overpatch.

To czego potrzebujemy jeszcze to albo telefonu z aplikacją Dexcom G7, albo osobnego urządzenia, czyli odbiornika.

Aplikacja jest dostępna zarówno na telefony z systemem Android jak i na iPhony. Listę kompatybilnych urządzeń znajdziecie tutaj.

O tym jak krok po kroku zainstalować i skonfigurować aplikację mówię w filmie o systemie Dexcom G7.

Jak działa sensor Dexcom G7?

Nowy pomiar w telefonie lub w odbiorniku pojawia się co 5 minut. Jest to system rtCGM, czyli nie musimy niczego robić, aby wynik się aktualizował.

Sensor po uruchomieniu działa przez 10 dni oraz ma 12-godzinny okres karencji. Ten dodatkowy czas daje nam możliwość wymiany sensora w dogodnym dla nas czasie.

Wynik w Dexcom G7 składa się z kilku elementów – mamy: aktualny wynik, strzałkę trendu oraz wykres glikemii z ostatnich godzin.

W systemie Dexcom G7 mamy też sporo ostrzeżeń:

  • ostrzeżenie o alarmująco niskim poziomie, czyli 55 mg/dl, którego nie da się edytować, ale można wyciszyć lub zamienić na wibracje, ale o tym później,
  • ostrzeżenie o zbliżającym się niskim poziomie, czyli dostaniemy ostrzeżenie iż w ciągu najbliższych 20 minut poziom cukru osiągnie wartość 55 lub niższą,
  • ostrzeżenie o niskim poziomie cukru i tutaj możemy edytować wartość glikemii, przy której ma się uruchomić,
  • podobnie z ostrzeżeniem o wysokim poziomie, jednak w nim możemy ustawić też jego opóźnienie, czyli dopiero kiedy ustalony poziom będzie utrzymywał się przez określony czas, ostrzeżenie się uruchomi,
  • 2 ostrzeżenia, które poinformują nas o szybkich zmianach glikemii. Tutaj określamy, czy alarm ma uruchomić się przy pojedynczej, czy podwójnej strzałce trendu, zarówno w górę jak i w dół, a także możemy ustalić od jakiej wartości glukozy to ostrzeżenie ma się uruchamiać.

Dodatkowe ostrzeżenia to te systemowe, czyli o utracie sygnału, o problemie sensora, czy o innych problemach technicznych.

Ponadto, kiedy w zakładce Ostrzeżenia klikniemy Pokaż tryb ciche, zobaczymy dwie opcje:

  • możemy wszystkie alarmy dźwiękowe zamienić na sygnały wibracyjne i ustalić czas trwania tej zmiany,
  • albo możemy wyciszyć wszystkie alarmy, łącznie z ostrzeżeniem o alarmująco niskim poziomie. Tę zmianę też wprowadzamy na określony czas – maksymalnie na 6 godzin.

Funkcje i cechy systemu Dexcom G7

1/ Sensor jest odporny na wodę do głębokości 2,4m przez maksymalnie 24 godziny.

2/ Unikatową funkcją jest direct to watch, czyli możliwość bezpośredniego połączenia sensora z zegarkiem Apple Watch. W filmie o Dexcom G7 opowiadam jak to zrobić.

3/ W systemie mamy możliwość udostępniania naszych wyników w czasie rzeczywistym dzięki wygodnej aplikacji Dexcom Follow.

4/ Statystyki w Dexcom G7 mamy dostępne na głównym ekranie aplikacji, co jest niezwykle wygodne.

5/ Dokładność tego systemu oceniana jest bardzo wysoko. Współczynnik MARD mierzony na ramieniu wynosi 8,2% u osób dorosłych i 8,1% u dzieci.

6/ System nie wymaga wprowadzania żadnych kalibracji, ale jest w aplikacji i w odbiorniku możliwość jej wprowadzenia, jeżeli wyniki byłyby niedokładne.

7/ Ostatnia rzecz jest taka, iż możemy mieć sensor połączony jednocześnie z telefonem, zegarkiem oraz odbiornikiem.

Ceny i warunki refundacji Dexcom G7

Poza refundacją jeden 10-dniowy sensor kosztuje 250zł, więc miesięcznie jest to koszt 750zł, ponieważ potrzebujemy 3 takich sensorów.

Dexcom G7 jest refundowany pacjentom, którzy:

  • mają cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 3,
  • leczeni są za pomocą intensywnej insulinoterapii – tutaj nie ma znaczenia, czy korzystają z pompy insulinowej, czy z penów,
  • i mają stwierdzoną nieświadomość hipoglikemii,
  • albo mają glikogenzoę lub hiperinsulinizm wrodzony.

Ceny różnią się w zależności od wieku pacjenta:

  • Osoby poniżej 26. roku życia za jeden sensor zapłacą 75zł, więc przy 3 sensorach miesięczny koszt to 225zł.
  • Osoby powyżej 26. roku życia za jeden sensor zapłacą 131zł, więc miesięczny koszt to 393zł.

Wspominałem wcześniej o odbiorniku, który jest opcjonalnym urządzeniem. On kosztuje jednorazowo 899zł i nie jest refundowany.

Więcej o systemie Dexcom G7 w filmie:

Idź do oryginalnego materiału