Syrop na kaszel wstrzymany w obrocie

mgr.farm 5 godzin temu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju produktu leczniczego Pulmopect (Levodropropizinum). 30 mg/5 ml; syrop; 1 butelka 200 ml.

Wstrzymanie obejmuje kilka serii tego syropu:

  • 24371007A, termin ważności: 01.2026.
  • numer serii: 23371022C, termin ważności: 11.2025.
  • numer serii: 23371024A, termin ważności: 11.2025.

Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A., z siedzibą w Pieńkowie. Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 26466.

Syrop Pulmopect posiada wadę jakościową?

Główny Inspektor Farmaceutyczny w uzasadnieniu swojej decyzji podał, iż dotarła do niego informacja o podejrzeniu wystąpienia wady jakościowej w seriach syropu Pulmopect. Wada ta ma polegać na zmienionym wyglądzie produktu. Jest on niezgodny z opisem zawartym w Karcie Charakterystyki Produktu Leczniczego. Zgłaszający opisywali wygląd syropu jako: “widoczne zmętnienia pływające w syropie”. „galaretowata substancja pływająca w syropie, nie rozpuszczająca się po wstrząśnięciu”. „obecność zmętnień w syropie i ślady wycieku z opakowania bezpośredniego”.

Ponadto Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informacje od Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Gdańsku, iż dla 3 opakowań przedmiotowego produktu leczniczego o numerze serii 24371007A; data ważności: 01.2026 stwierdzono „widoczne wyraźne zmętnienie w zawartości syropu” oraz od Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Poznaniu, iż dla przedmiotowego produktu leczniczego o numerach serii: 24371007A; data ważności: 01.2026 i 23371022C; data ważności: 11.2025 r. stwierdzono „widoczne, niejednorodne zmętnienie”.

Podmiot odpowiedzialny nie stwierdził nieprawidłowości przy produkcji syropu

Podmiot odpowiedzialny, tj. Adamed Pharma S.A. poinformował GIF, iż nie stwierdził jakichkolwiek nieprawidłowości w procesie wytwarzania i pakowania tego syropu. Również nie wykazano, iż materiały opakowaniowe (tj. butelki i korki), które mają bezpośredni kontakt z syropem mogłyby negatywnie wpływać na jego wygląd.

Jednocześnie przyznał, iż wpłynęło do niego 8 reklamacji produktu leczniczego Pulmopect. Reklamacje te „dotyczyły podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych z uwagi na niejednorodną konsystencję syropu oraz obecności galaretowatej substancji pływającej w roztworze, nierozpuszczającej się pod wpływem wstrząśnięcia”. W związku z powyższym podmiot odpowiedzialny prowadzi dalsze działania wyjaśniające.

W powyższym stanie faktycznym Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wstrzymaniu wyżej wymienionych serii syropu Pulmopect. Decyzja będzie obowiązywać do czasu wyjaśnienia przyczyny występowania zmian w jego wyglądzie. Ma ona rygor natychmiastowy.

Źródło: GIF

Idź do oryginalnego materiału