Syndrom zmęczenia cukrzycowego – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

nieslodze.com 14 godzin temu

Coraz częściej mówi się o takim zjawisku jak diabetes fatigue syndrome, co możemy tłumaczyć jako syndrom zmęczenia cukrzycowego.

W tym wpisie dowiesz się jakie są jego objawy, przyczyny i sposoby na poradzenie sobie z nim. Powiem Ci jak może Ci w tym pomóc system CGM jak Dexcom G7, czy też gotowe przepisy dla cukrzyków.

Jakie są objawy syndromu zmęczenia cukrzycowego

Jego objawy możemy podzielić na 3 kategorie:

  • fizyczne,
  • poznawcze,
  • emocjonalne.

Do fizycznych zaliczamy:

  • zmniejszoną aktywność,
  • niski poziom energii,
  • zmniejszoną wytrzymałość fizyczną,
  • więcej wysiłku, który musimy wkładać w wykonywanie codziennych czynności,
  • uczucie ciężkości,
  • powolność,
  • ospałość,
  • czy też to, iż sen nie daje nam wystarczającej regeneracji.

Do objawów poznawczych zaliczamy:

  • zmniejszoną koncentrację,
  • zmniejszoną uważność,
  • spowolnione myślenie,
  • czy szybsze męczenie się przy wykonywaniu pracy umysłowej.

Do objawów emocjonalnych możemy zaliczyć:

  • zmniejszoną motywację,
  • apatię,
  • uczucie przytłoczenia,
  • uczucie znudzenia,
  • czy przygnębienie.

Mogą nam również towarzyszyć:

  • bóle mięśniowe,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia snu,
  • ciągłe uczucie napięcia,
  • brak możliwości zrelaksowania się,
  • nadmierna wrażliwość.

reklama

Przyczyny zmęczenia cukrzycowego

Pierwsza przyczyna to stres cukrzycowy. O nim dużo więcej dowiecie się w module 9. Kursu na cukrzycę. jeżeli jeszcze z niego nie korzystacie to zapraszam Was na moją platformę edukacyjną kursnacukrzyce.pl

Stres cukrzycowy rozwija się na skutek napięcia jakie generuje cukrzyca. Czy nam się to podoba, czy nie – jest to choroba przewlekła, która wymaga od nas powtarzania pewnych czynności jak: mierzenie poziomu cukru, dbanie o dietę, liczenie wymienników, kalorii, dawek insuliny i robienia wielu często nieprzyjemnych rzeczy dookoła choroby.

Tylko my, osoby z cukrzycą jesteśmy w stanie powiedzieć ile nas to czasami kosztuje nerwów. To nic dziwnego, iż przeżywamy stres cukrzycowy. On jest właśnie jedną z przyczyn występowania syndromu diabetes fatigue, ale nie jedyną.

Innym czynnikiem jest słaba kondycja fizyczna, czyli po prostu nasza forma. jeżeli na stałe nie ruszamy się zbyt wiele, nie uprawiamy zbyt wiele aktywności, mamy siedzący tryb życia to z biegiem czasu nasza kondycja będzie się pogarszała.

Ja sam tego doświadczyłem, mimo iż mam dopiero 33 lata. Moje siedzenie godzinami przed komputerem spowodowało, iż byłem mało wydolny fizycznie, mimo treningów siłowych. Musiałem jakiś czas temu włączyć na siłowni bieganie i to pomogło.

Kolejna przyczyna, która łączy się z tą wcześniejszą to po prostu mniej aktywności fizycznej z powodu właśnie zmęczenia.

Jako ostatnią główną przyczynę wymienia się gorszą zdolność do zarządzania swoją cukrzycą. Czyli przez to, iż jesteśmy zmęczeni, nie mamy energii do większego angażowania się w swoją terapię.

Błędne koło zmęczenia cukrzycowego

Zobaczcie, nie dość, iż wymienione 4 czynniki powodują, iż rozwija się u nas syndrom zmęczenia cukrzycowego, to jeszcze wszystkie one skutkują gorszym wyrównaniem cukrzycy.

A czym to może skutkować?

Choćby częstszym występowaniem ostrych powikłań cukrzycy jak hipo- i hiperglikemia, czy z czasem neuropatii, nefropatii, czy retinopatii, a także powikłań związanych ze zdrowiem psychicznym jak wypalanie cukrzycowe.

One, jak możecie się domyślać tylko pogłębiają sam problem ze zmęczeniem. Samo zmęczenie napędza natomiast wymieniony wcześniej stres cukrzycowy, pogarsza kondycję, naszą chęć do aktywności fizycznej i do dbania o cukrzycę. Powstaje w ten sposób coś co badacze nazywają błędnym kołem.

Jak poradzić sobie z syndromem diabetes fatigue

Żeby poradzić sobie z syndromem zmęczenia cukrzycowego powinniśmy przede wszystkim skupić się na jego przyczynach i zmienić to na co mamy wpływ i zasoby w danym momencie. Wybrałem kilka elementów, nad którymi moim zdaniem możemy popracować dość łatwo.

Sposób 1

Jednym z najlepszych pomysłów będzie zwiększenie swojej kontroli nad samą cukrzycą.

Chyba każdy z was przyzna, iż najgorsze są te dni, kiedy cukry nie układają nam się tak jakbyśmy chcieli. jeżeli kilka razy w ciągu jednego dnia mieliśmy niedocukrzenie to taki dzień nas fizycznie wykończy.

Podobnie w druga stronę – kiedy przez pół dnia walczymy ze zbyt wysokim cukrem to będziemy tym wyczerpani.

Występowanie w ciągu dnia na zmianę hipo- i hiperglikemii daje taki sam skutek – zmęczenie.

Dobrym przykładem jest też poziom cukru na czczo. Zobaczcie sami jak bardzo wiele zależy od tego z jakim cukrem się obudzimy.

Jeśli po przebudzeniu będziemy mieli hipoglikemię, to nastąpi momentalny wyrzut hormonów, które mają na celu nas obudzić. Niestety przez to może ich brakować w dalszej części dnia i będziemy ospali…

Jeśli obudzimy się natomiast z dużo za wysokim poziomem cukru, to będzie nam towarzyszył opór na insulinę w pierwszej części dnia. To również będzie powodowało uczucie zmęczenia. Z tego powodu, bardzo ważne jest, żeby rano obudzić się z cukrem w zakresie.

Sposób 2

Jednym z bardzo dobrych rozwiązań jest korzystanie z systemów ciągłego monitorowania glikemii jak systemy od Dexcom, FreeStyle Libre, czy Eversense E3. Korzystanie z nich w sposób przemyślany może nam pomóc w zmniejszeniu wahań glikemii w ciągu doby.

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na dopasowaniu alarmów i ostrzeżeń do naszych potrzeb.

Świetnym przykładem są ostrzeżenia w systemie Dexcom G7:

  • ostrzeżenie o pilnie niskim poziomie – nie możemy go wyłączyć, uruchamia się przy poziomie 55 mg/dl lub niższym,
  • ostrzeżenie o zbliżającym się pilnie niskim poziomie – informuje o tym, iż w przeciągu 20 minut poziom cukru będzie wynosił 55 mg/dl lub niżej,
  • ostrzeżenie o niskim poziomie – możemy ustawić wartość i dźwięk,
  • ostrzeżenie o wysokim poziomie – tutaj możemy ustawić wartość i dźwięk, a ponadto mamy opcję włączenia opóźnienia pierwszego alarmu, czyli ustawiamy po jakim czasie utrzymywania się wysokiego poziomu uruchomi się alarm,
  • ostrzeżenie o szybkim spadku – wybieramy zarówno szybkość zmiany jak i poziom cukru, od którego alarm ma się uruchamiać,
  • ostrzeżenie o szybkim wzroście – działa tak jak poprzednie ostrzeżenie.
Kluczowe przy walce z syndromem zmęczenia cukrzycowego będzie odpowiednie ustawienie opóźnienia alarmu o wysokim poziomie oraz dostosowanie alarmów o szybkim spadku i wzroście. Najlepiej jeżeli dopasujecie je do swojej terapii.

Nie chodzi przecież o to, żeby włączyć wszystkie możliwe alarmy i tylko je wyłączać. Alarmy mają informować nas, iż coś warto zrobić: przyjąć węglowodany, czy podać korekcyjną dawkę insuliny, albo też przypomnieć nam, iż nie podaliśmy insuliny na posiłek.
Sposób 3

Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić to higiena snu. Powinno nam zależeć na tym, żeby spać od 7 do 9 godzin na dobę.

Żeby nie utrudniać sobie zasypiania nie powinniśmy pić kawy w godzinach wieczornych, nie powinniśmy planować posiłków na późny wieczór, czy też powinniśmy unikać patrzenia w ekran przed snem. Z doświadczenia wiem, iż czytanie książki przed zaśnięciem jest lepsze dla jakości snu.

Sposób 4

Zadbanie o dietę to kolejna rzecz. Kiedy mamy ten aspekt pod kontrolą możemy jednocześnie poprawić nasze wyrównanie, zwiększyć kontrolę nad wahaniami cukru, a finalnie zmniejszyć stres związany z cukrzycą. Pamiętajcie też, iż dieta wysokoprzetworzona jest wymieniana jako jeden z czynników stresogennych.

Polecam Wam moje przepisydla cukrzyków. Mamy już w moim sklepie przepisy na śniadania dla cukrzyków, przepisy na obiady dla cukrzyków, przepisy na desery bez dodatku cukru, przepisy dla dzieci z cukrzycą czy też przepisy niskowęglowodanowe.

Sposób 5

Ostatnią poradą, którą chcę wymienić jest zwiększenie ilości aktywności fizycznej. To oczywiście może być trudne, kiedy jesteśmy stale zmęczeni, więc możliwe, iż będziemy potrzebować zredukować zmęczenie innymi drogami, zanim uda nam się włączyć w naszą codzienność jakąkolwiek aktywność.

Na Platformie Kurs na cukrzycę
w Module 8 dowiesz się jak podejmować bezpieczną aktywność fizyczną przy cukrzycy.

autor kanału Nie słodzę oraz platformy Kurs na cukrzycę, autor książek z przepisami dla osób z cukrzyca i insulinoopornością. Psycholog i edukator w cukrzycy.

reklama

Idź do oryginalnego materiału