21 marca każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Upamiętnia on osoby z wrodzoną wadą genetyczną. Datę tę wybrano celowo, ponieważ odpowiada trisomii 21 chromosomu. Od zainaugurowania przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa w 2005 roku, dzień ten stał się globalnym wydarzeniem. Podkreśla potrzebę zrozumienia i integracji osób.
Światowy Dzień Zespołu Downa, ustanowiony przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa (DSI) w 2005 roku, zyskał już międzynarodową rangę. Inicjatywa ta wyszła spod pióra Stylianosa E. Antonarakisa, genetyka z uniwersytetu w Genewie. Pierwszy raz oficjalnie uczczono ją w Singapurze w 2006 roku, dzięki wysiłkom angielskiej organizacji Down’s Syndrome Association (DSA).
21 marca, symbolizując narodziny wiosny i osoby z trisomią 21 chromosomu, stał się dniem solidarności z osobami z Zespołem Downa. Podczas obchodów zachęca się do noszenia kolorowych, niepasujących skarpetek. Dlaczego? To wyrazu wsparcia dla osób z zespołem Downa oraz promowania świadomości społecznej na temat ich praw i potrzeb.
Decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zostały formalnie potwierdzone i uznanie na szczeblu międzynarodowym w grudniu 2011 roku. Od tego czasu, obchody te realizowane są pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W Polsce, obchody Światowego Dnia Zespołu Downa są organizowane przez różne instytucje i stowarzyszenia. Od 2006 roku Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski „Jeden Świat” w Białymstoku aktywnie angażuje się w celebrację tego dnia. W Poznaniu, Stowarzyszenie Na Tak zorganizowało Marsz Na Tak, który w tym roku odbył się po raz dziewiąty, a do obchodów dołączyło Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, świętując również Dzień Motyla – Dzień Wrażliwości.