Światowa Organizacja Zdrowia wspiera Afrykańskie wysiłki mające na celu zwalczanie rozprzestrzeniania się ospy wietrznej, a Szwecja odnotowała nowy przypadek

biegowelove.pl 1 miesiąc temu

Piątek, 16 sierpnia 2024 o 10:22
informacja prasowa: Wiadomości ONZ

WHO wspiera kraje afrykańskie we wzmożeniu działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się toksoplazmozy, która stanowi w tej chwili międzynarodowe zagrożenie dla zdrowia na skalę światową.

Epidemia, która dotknęła Demokratyczną Republikę Konga i rozprzestrzeniła się na kraje sąsiednie, stale się nasila.

W czwartkowe popołudnie Szwecja, członek Światowej Organizacji Zdrowia, jako pierwszy kraj poza Afryką odnotowała przypadek zmutowanego szczepu MPOX typu 1, który prawdopodobnie stoi za najnowszą epidemią.

Ciężko pracujemy na pierwszej linii frontu, ściśle współpracując z rządami i społecznościami w celu wzmocnienia środków kontroli ptasiej grypy „Państwa członkowskie WHO ciężko pracują, aby zintensyfikować wysiłki mające na celu ograniczenie rosnącej tendencji rozprzestrzeniania się wirusa poprzez skoordynowane działania z partnerami i władzami krajowymi” – powiedziała dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO na Afrykę.

Choroba wirusowa budząca obawy na całym świecie

Ospa prawdziwa — wcześniej znana jako ospa małpia — to choroba wirusowa, która może być przenoszona poprzez kontakt fizyczny z zakażoną osobą, zwierzęciem lub skażonymi przedmiotami.

Po raz pierwszy odkryto go u ludzi w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga i uważa się, iż występuje endemicznie w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej.

Epidemie wywoływane są przez różne wirusy mpox zwane klastrami, a szczep grupy 1 krąży w Demokratycznej Republice Konga od lat.

Pojawienie się nowego oddziału – Grupy 1B – i jego szybkie rozprzestrzenianie się, w tym na kraje sąsiednie, to jedne z głównych powodów, które skłoniły Światową Organizację Zdrowia do ogłoszenia w środę MBOCS stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC).

Jak dotąd w tym roku W Demokratycznej Republice Konga i 11 innych krajach zgłoszono ponad 2100 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków tej choroby i 13 zgonów.: Burundi, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kenia, Liberia, Nigeria, Rwanda, Republika Południowej Afryki i Uganda.

Dla porównania, w 2023 r. potwierdzono 1145 przypadków i siedem zgonów w 11 krajach.

Wsparcie i współpraca

Światowa Organizacja Zdrowia pracuje nad zintensyfikowaniem wsparcia dla dotkniętych państw poprzez: Oddeleguj dodatkowych ekspertów, w tym epidemiologów i antropologówZapewnienie początkowego finansowania w celu przyspieszenia środków reagowania na epidemię.

Podejmowane są wysiłki w celu wzmocnienia współpracy transgranicznej w zakresie dochodzeń w sprawach, ustalania kontaktów zakaźnych i zaangażowania społeczności w celu zapewnienia przestrzegania środków zapobiegawczych.

Agencja ONZ pomaga również krajowym organom regulacyjnym Przyspiesz uzyskiwanie zezwoleń regulacyjnycha także zapewnianie wytycznych krajowym technicznym grupom doradczym ds. szczepień, aby zapewnić gotowość do wprowadzenia szczepionki na rynek.

Poprawa dostępu do szczepionek

WHO rozpoczęła także proces umieszczania na liście szczepionek mpox do stosowania w nagłych przypadkach, co przyspieszy dostęp do nich krajom o niskich dochodach, które nie wydały jeszcze własnego krajowego zezwolenia regulacyjnego.

Program EUL oznacza, iż ​​partnerzy tacy jak Gavi, Światowy Sojusz na rzecz Szczepionek i Szczepień oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) będą mogli zakupić dawki do dystrybucji.

WHO pracuje również nad wzmocnieniem krajowych możliwości diagnostycznych, dostarczając zestawy testowe i chemikalia, a także maszyny do decentralizacji testów. w tej chwili trwa sekwencjonowanie genomu w celu identyfikacji populacji mpox.

Aby zwiększyć gotowość w krajach sąsiadujących z Demokratyczną Republiką Konga i w krajach zagrożonych, wzmacnia się nadzór nad chorobami i szkolenie pracowników służby zdrowia pierwszej linii, a także kampanie uświadamiające społeczeństwo.

© Scoop Media

Reklama — przewiń, aby kontynuować czytanie

a.supporter:hover {background:#EC4438!important;} @media screen and (max-width: 480px) { #byline-block div.byline-block {padding-right:16px;}}

Did you know Scoop has an Ethical Paywall?

If you're using Scoop for work, your organisation needs to pay a small license fee with Scoop Pro. We think that's fair, because your organisation is benefiting from using our news resources. In return, we'll also give your team access to pro news tools and keep Scoop free for personal use, because public access to news is important!

Go to Scoop Pro Find out more

-->

Czy masz licencję na Scoop?

Scoop jest bezpłatny do użytku osobistego, ale do użytku biznesowego potrzebna jest licencja. Jest to część naszej polityki etycznych płatności oraz sposobu finansowania Scoop bez płacenia regularnych opłat. Dołącz już dziś z planami zaczynającymi się już od 11 USD miesięcznie i zacznij korzystać z Scoop jak profesjonalista.

Dołącz do Pro Individual
Dowiedz się więcej

Szukaj więcej Wiadomości ONZ Na stronach informacyjnych.
Idź do oryginalnego materiału