Świadczenia dla stulatków gwarantowane ustawą, corocznie waloryzowane

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Honorowe świadczenia dla osób, które ukończyły sto lat, będą gwarantowane ustawą, a co więcej – corocznie waloryzowane. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt w tej sprawie. To ważna zmiana dla kilku tysięcy polskich seniorów. Świadczenie pobiera ok. 6 tys. stulatków, ale ich liczba z roku na rok będzie rosnąć.



Honorowe świadczenia

6 sierpnia Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły sto lat. Celem proponowanych rozwiązań jest zastąpienie obecnego mechanizmu przyznawania świadczenia i unormowanie prawne wieloletniej tradycji, a także zapewnienie przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa.

Aktualnie comiesięczne świadczenie honorowe dla stulatków przyznawane jest przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji podjętej przez prezesa Rady Ministrów w 1972 r. – i traktowane jako „świadczenia w drodze wyjątku”. W ocenie MRPiPS pora na zmiany.

Wypłacane z urzędu

Prawo do świadczenia honorowego przysługiwać będzie osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które ukończyły 100 lat życia, a pieniądze będą wypłacane z urzędu.

Dotychczas świadczenie odpowiadało wysokości kwoty bazowej obowiązującej w chwili ukończenia przez daną osobę 100 lat. Wysokość kwoty bazowej zmienia się od 1 marca każdego roku, dlatego wysokość świadczenia honorowego była zróżnicowana.

Projektowana regulacja wprowadza dużą zmianę w zakresie rewaloryzacji świadczenia. Już od 2025 r. nastąpi odwiązanie wysokości świadczenia honorowego od wysokości kwoty bazowej, będzie ono za to waloryzowane wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent.

Oznacza to podniesienie kwoty świadczenia osobom, którym przyznano je do końca grudnia 2024 r., zamrożenie wysokości świadczenia honorowego z tytułu ukończenia 100 lat życia na 1 stycznia 2025 r. na poziomie kwoty bazowej (od 1 marca 2024 r. – 6246,13 zł brutto) oraz wprowadzenie zasady, iż będzie ono waloryzowane corocznie 1 marca na takich samych zasadach jak w przypadku waloryzacji emerytur i rent.

Świadczenie honorowe pobiera ok. 6 tys. osób. Z roku na rok liczba ta będzie jednak rosła, ponieważ średnia długość życia systematycznie się wydłuża.

Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 roku.

Idź do oryginalnego materiału