SUM. Pierwsze zabiegi stomatologiczne z użyciem rozszerzonej rzeczywistości

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: SUM


Interdyscyplinarny zespół specjalistów SUM pod kierunkiem prof. Małgorzaty Skuchy-Nowak, kierownika Zakładu Propedeutyki Stomatologii, prodziekana Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, dzięki uprzejmości firmy Qrad sp. z o.o., przeprowadził zabiegi stomatologiczne z wykorzystaniem systemu rozszerzonej rzeczywistości.



Obraz z naniesionymi elementami badania tomograficznego

System (Augmented Reality, AR) − CarnaLife Holo został opracowany przez polską firmę MedApp SA. Wykorzystuje specjalne gogle, które pozwalają na trójwymiarową, interaktywną wizualizację danych medycznych pacjenta. Z wykorzystaniem systemu wykonano zabieg ekstrakcji zęba zatrzymanego we współpracy z lek. dent. Katarzyną Olek, specjalistą w zakresie chirurgii stomatologicznej, oraz zabieg periodontologiczny z lek. dent. Maciejem Łopacińskim u pacjentki ze zdiagnozowanym zapaleniem przyzębia.

− W pierwszym przypadku zatrzymana ósemka była powodem częstych dolegliwości bólowych, w drugim zaś nieleczone schorzenie mogło prowadzić do utraty zębów − wyjaśnia prof. Skucha-Nowak.

Rzeczywistość rozszerzona wykorzystana podczas zabiegu, to obraz świata, który widzimy, tyle iż z naniesionymi elementami, w tym przypadku obrazem badania tomograficznego (CBCT), co pozwala na uzyskanie dokładnego trójwymiarowego obrazu struktur szczękowo-twarzowych z uwzględnieniem nie tylko kości i zębów, ale również nerwów przy użyciu gogli Hololens 2. − AR nie przenosi nas więc do wirtualnej rzeczywistości (VR), lecz dodaje obiekty do obrazu rzeczywistości, w której się znajdujemy − podkreśla prof. Skucha-Nowak.

Wirtualna rzeczywistość pomaga lekarzom

Technologia AR, zastosowana w CarnaLife Holo, pozwala lekarzom na zdecydowanie większą precyzję zarówno podczas planowania zabiegu chirurgicznego, jak i w jego takcie. Holograficzny obraz 3D nakłada się na obraz naturalny i w ten sposób lepiej uwidaczniamy pole operacyjne, co pozwala z niezwykłą dokładnością przeprowadzić zabieg, np. nie naruszyć okolicznych tkanek i jak najbardziej ograniczyć inwazyjność interwencji chirurgicznej.

− Wraz z zespołem wykorzystaliśmy tę technologię do planowania przedoperacyjnego, jak i śródoperacyjnego. Integracja technologii rozszerzonej rzeczywistości i wykorzystanie hologramów w trakcie przygotowań, pozwoliła lepiej dopasować procedury chirurgiczne. Na tym etapie można wstępnie powiedzieć, iż zastosowanie tego typu innowacyjnych rozwiązań może skrócić procedurę kwalifikacji i planowania zabiegu, a przy wprawnym posługiwaniu się narzędziem − skrócić czas zabiegu, co jest niezwykle istotne dla pacjenta stomatologicznego – mówi prof. Skucha-Nowak.

VR i XR nowymi narzędziami w psychoterapii?Przybywa narzędzi do dyspozycji psychiatrów. Coraz popularniejsze terapie online to dopiero początek zmian. Dużo uwagi badacze poświęcają potencjalnym zastosowaniom w terapiach wirtualnej rzeczywistości (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (XR).
Idź do oryginalnego materiału