Artykuł sponsorowany
Kaszel to jeden z najczęstszych objawów, które pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Choć zwykle jest reakcją obronną organizmu, jego uporczywość potrafi dać się we znaki. Dolegliwość ta może przybierać różne formy, a jej prawidłowa identyfikacja to klucz do skutecznego leczenia. Zobacz, jak rozróżnić suchy i mokry kaszel!
Dokuczliwym objawem przeziębienia i grypy jest kaszel. Warto wiedzieć, jak rozpoznać jego rodzaj i dobrać odpowiednie metody leczenia. Preparaty na kaszel suchy i mokry różnią się składem i metodą działania, dlatego tak ważne jest określenie jego natury. Jak leczyć kaszel przy pomocy dostępnych bez recepty preparatów i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?
Suchy kaszel – przyczyny i objawy
Zanim zdecydujesz się zażyć syrop na kaszel, trzeba określić jego rodzaj. Suchy kaszel, zwany również nieproduktywnym, charakteryzuje się brakiem odkrztuszania wydzieliny. Zwykle pojawia się na początku infekcji. Często towarzyszy mu uczucie drapania i suchości w gardle, a także ból w klatce piersiowej. Suchy kaszel bywa bardzo męczący, utrudniając sen i codzienne funkcjonowanie.
Do najczęstszych przyczyn suchego kaszlu należą infekcje wirusowe, alergie i podrażnienia spowodowane np. dymem tytoniowym. Taki kaszel może też towarzyszyć niektórym chorobom przewlekłym, jak np. refluks. Zdarza się, iż taki objaw jest też efektem ubocznym stosowania niektórych grup leków.
Mokry kaszel – co trzeba o nim wiedzieć?
Mokry, czyli produktywny kaszel, charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny – śluzu lub plwociny. Wydzielina ta gromadzi się w drogach oddechowych w wyniku infekcji lub stanu zapalnego. Mokry kaszel zwykle pojawia się w późniejszej fazie choroby, gdy organizm zaczyna zwalczać infekcję.
Do najczęstszych przyczyn mokrego kaszlu należą infekcje bakteryjne – np. zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Może towarzyszyć także infekcjom wirusowym, jak grypa i przeziębienie, jednak zwykle ma to miejsce w późniejszej fazie. Taki rodzaj kaszlu jest też charakterystyczny dla niektórych chorób przewlekłych, np. mukowiscydozy.
Jak wygląda leczenie różnych rodzajów kaszlu?
Leczenie suchego kaszlu ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie podrażnieniom gardła. W tym celu można stosować:
- Leki przeciwkaszlowe: hamują odruch kaszlu.
- Syropy powlekające: tworzą ochronną warstwę na błonie śluzowej gardła.
Ważne! W przypadku suchego kaszlu nie należy stosować leków wykrztuśnych, ponieważ mogą one nasilić objawy.
Leczenie mokrego kaszlu koncentruje się na rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwieniu jej odkrztuszania. W tym celu można stosować:
- Leki wykrztuśne: rozrzedzają wydzielinę, ułatwiając jej usunięcie z dróg oddechowych.
- Mukolityki: zmniejszają lepkość wydzieliny, co ułatwia jej odkrztuszanie.
Kiedy trzeba udać się do lekarza?
W większości przypadków kaszel ustępuje samoistnie. Są jednak sytuacje, w których konieczna jest wizyta u lekarza. Dotyczy to np. kaszlu, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Porady lekarskiej warto zasięgnąć również, kiedy kaszel jest połączony z wysoką gorączką, bólem w klatce piersiowej, dusznościami lub odkrztuszaniem krwistej wydzieliny. Konsultacji wymaga także kaszel u niemowląt i małych dzieci. Kaszel u osób z osłabioną odpornością również może wymagać kontroli specjalisty.
Artykuł sponsorowany
Post Suchy czy mokry? Jak rozróżnić i pokonać kaszel! pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.