Stwierdzono, iż ryzyko śmierci wzrasta w wyniku niekorzystnego wpływu na zdrowie w następstwie ulewnych opadów

biegowelove.pl 4 godzin temu

New Delhi, 12 października: Badanie wykazało, iż po ulewnych deszczach wzrasta ryzyko śmierci, w tym śmierci z powodu chorób serca i płuc.

Ponieważ zmiany klimatyczne powodują, iż krótkotrwałe opady deszczu stają się coraz bardziej ekstremalne i częste, pojawiają się dowody sugerujące przekonujący związek między tymi zdarzeniami a ich niekorzystnym wpływem na zdrowie, zwłaszcza rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych, stwierdzili naukowcy na podstawie badań obejmujących ponad 62 000 opadów. Wydarzenia na całym świecie.

Stwierdzili, iż badanie przeprowadzone przez zespół, w którym uczestniczyli naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Zdrowiem Środowiskowym, zapewnia globalną perspektywę na to, jak obfite opady deszczu wpływają na zdrowie.

Przeanalizowali codzienne dane dotyczące zgonów i opadów w 645 lokalizacjach w 34 krajach i regionach, zarejestrowane w latach 1980–2020. Łączna liczba zgonów z jakiejkolwiek przyczyny wyniosła ponad 100 milionów, ponad 31 milionów i 11,5 miliona zgonów z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych. Przeanalizowano odpowiednio stan płuc.

Dzień ulewnego deszczu, który prawdopodobnie powtórzy się w ciągu najbliższych pięciu lat, powiązał się z ośmioprocentowym wzrostem liczby zgonów z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu 14 dni następujących po ekstremalnym zjawisku pogodowym.

Takie zdarzenie było również związane z 5% wzrostem liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych i około 30% wzrostem liczby zgonów związanych z płucami w ciągu dwóch tygodni po opadach deszczu.

„Dzienna intensywność opadów jest powiązana ze zmiennym wpływem na zdrowie, a zdarzenia ekstremalne wiążą się ze zwiększonym względnym ryzykiem śmiertelności ogólnej, sercowo-naczyniowej i oddechowej. Zaobserwowane powiązania różnią się w zależności od lokalnego klimatu i infrastruktury miejskiej” – napisali naukowcy w badaniu opublikowanym w brytyjskiego czasopisma medycznego.

Uznając ograniczenia badania, zespół stwierdził, iż ma ono charakter obserwacyjny i dlatego nie pozwala na wyciągnięcie wniosków na temat przyczyny i skutku. Co więcej, analizowane miejsca znajdowały się głównie w Azji Wschodniej, Europie i Ameryce Północnej – dodali.

Naukowcy stwierdzili jednak, iż odkrycia uwydatniły potrzebę skoordynowanych strategii zdrowia publicznego ukierunkowanych na wpływ ulewnych opadów na zdrowie.

„Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę ugruntowaną tendencję polegającą na zwiększaniu krótkoterminowej intensywności opadów w wyniku zmian klimatycznych” – napisali. (PTI)

Idź do oryginalnego materiału