Stomatologiczny przegląd tygodnia – część 193

dentonet.pl 3 tygodni temu

Cechy osobowości personelu stomatologicznego, pozew japońskich dentystów za nieuczciwe oceny w Google, P. gingivalis zwiększa uszkodzenia spowodowane atakiem serca, z prokuratur znikają działy do spraw błędów lekarskich, choroby dziąseł a udar przed 50. rokiem życia, nifedypina i przerost błony śluzowej jamy ustnej u pacjenta z bezzębiem, rejestr zawodów medycznych ujawnia za dużo – będą zmiany – zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi wiadomościami z branży stomatologicznej z ostatnich dni!

Wymiary osobowości modelu zwanego „Wielką Piątką”, takie jak ugodowość, sumienność oraz potencjalna skłonność do zachowań neurotycznych, mogą być powiązane z wyborem zawodu wykonywanego w branży stomatologicznej. Taki wniosek płynie z badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics”.

Kilkudziesięciu lekarzy i lekarzy dentystów z Japonii złożyło pozew przeciwko firmie Google za nieuczciwe – ich zdaniem – recenzje. Medycy twierdzą, iż wyszukiwarka zamieszcza stronnicze recenzje i sieje dezinformację za pośrednictwem systemu ocen dostępnego w Google Maps.

Z badania naukowców z Tokyo Medical and Dental University wynika, iż powszechny patogen jamy ustnej, jakim jest Porphyromonas gingivalis, może utrudniać miocytom (komórkom mięśniowym) serca odbudowę po ataku serca spowodowanym chorobą wieńcową.

Stołeczna „Gazeta Wyborcza” poinformowała, iż na wniosek minister zdrowia z końcem kwietnia w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zostanie zlikwidowany samodzielny dział ds. błędów lekarskich. Jego pracownicy zostaną oddelegowani do innych działań.

W badaniu naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach i King’s College London oceniono, czy przeprowadzone w ostatnim czasie (do 3 miesięcy) inwazyjne zabiegi stomatologiczne (np. ekstrakcje zębów) oraz choroby dziąseł mogą przyczynić się do wystąpienia kryptogennego udaru mózgu (cryptogenic ischemic stroke; CIS) oraz udaru o nieznanym pochodzeniu u pacjentów poniżej 50. roku życia.

Przerost dziąseł spowodowany przez farmakoterapię to częste działanie niepożądane, związane z przyjmowaniem niektórych leków, zwłaszcza blokerów kanału wapniowego, takich jak nifedypina. Jednak rzadkość stanowi występowanie przerostu błony śluzowej pod wpływem nifedypiny u pacjentów bezzębnych.

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa jego wykonywania przez daną osobę – są to dane wrażliwe, dotyczące np. zdrowia psychicznego, nałogów, wyroków karnych i dyscyplinarnych. Według Rzecznika Praw Obywatelskich rodzi to ryzyko stygmatyzacji, a także naraża te osoby na utrudnienia w rozwoju ich ścieżki zawodowej – na jego wniosek ministerstwo zdrowia zapowiada zmiany dotyczące zakresu danych dostępnych w rejestrze.

W wykładzie chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami jeżeli chodzi o reakcje tkanek na obecność implantów i implantoprotetyki. Opowiem, jak działa implant na organizm i z czym wiąże się posiadanie implantu w jamie ustnej, jakie niesie to ze sobą ryzyka i jak możemy poprzez wybór odpowiednich materiałów je zniwelować – mówi lek. stom. Wojciech Ryncarz, wykładowca 3. Konferencji Dentonet Online, który wygłosi wykład „Reakcje tkanek na implantoprotetykę”. Pełen program konferencji, sylwetki wykładowców oraz formularz zakupu biletów można znaleźć na stronie https://konferencja.dentonet.pl/. Zapraszamy!

Idź do oryginalnego materiału