StethoMe – nowy polski, inteligentny stetoskop

imagazine.pl 10 miesięcy temu

StethoMe to inteligentny stetoskop, który można stosować w domu. Słowo „inteligentny” nie jest tu na wyrost, ponieważ urządzenie korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji.

Najciekawsze jest to, iż StethoMe to polski produkt. Za jego powstaniem stoi dr Honorata Hafke-Dys – innowatorka i liderka z ponad 20-letnim
doświadczeniem w badaniach naukowych, absolwentka Optyki i Akustyki
na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała
stopień doktora z zakresu Biofizyki. Dr Hafke-Dys jest pomysłodawczynią i
współzałożycielką StethoMe, startupu i pionierskiego stetoskopu z modułem
sztucznej inteligencji.

Obsługa urządzenia jak deklarują twórcy, jest bardzo łatwa. W przypadku infekcji możemy samodzielnie osłuchać dziecko i domowników. Urządzenie wykrywa nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym, a użytkownicy otrzymują dokładny wynik, który w razie potrzeby mogą przesłać do swojego lekarza. Produkt posiada także aplikację, która w prosty sposób pozwala przeanalizować stan zdrowia.

Skąd pomysł? Dr Hafke-Dys borykała się z częstymi chorobami swojego dziecka, połączyła to z posiadaną wiedzą i doświadczeniem. W efekcie powstał produkt, który ma rekomendacje lekarzy oraz Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej. Poniżej wideo prezentujące ten sprzęt, a także przesłany do naszej redakcji list dr Honoraty Hafke-Dys.

Jestem mamą dwójki dzieci, naukowczynią na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, i jednocześnie współtwórcą czegoś, co uważam za absolutnie rewolucyjne – StethoMe, domowego stetoskopu dla całej rodziny.

Moje osobiste doświadczenia jako rodzica sprawiły, iż zaczęłam dostrzegać wyzwania związane z dziecięcymi chorobami. Często zadawałam sobie pytania: Czy to jedynie zwykłe przeziębienie, czy może kryć się za tym coś bardziej poważnego? Kiedy powinnam podjąć decyzję o wizycie u lekarza? Czy dane leczenie działa? Niestety, raz przegapiłam ten najważniejszy moment, co skończyło się szpitalem z powodu obturacyjnego zapalenia płuc mojej córki. To było dla mnie jedno z najtrudniejszych doświadczeń jako mamy.

Każdy rodzic wie, jak ważne w przypadku chorób układu oddechowego jest osłuchiwanie stetoskopem. Kto z nas nie był w przychodni tylko po to, aby osłuchać dziecko? Jest to jednak badanie bardzo subiektywne, które zależy od słuchu i doświadczenia lekarza.
Jako naukowczyni postanowiłam działać, a nie byłam w tym osamotniona. Idea gwałtownie zjednoczyła wielu specjalistów. Wspólnie z zespołem lekarzy, inżynierów, projektantów i specjalistów od sztucznej inteligencji, a przede wszystkim z zaangażowanymi ludźmi, którym zależało na zbudowaniu realnej, trwałej wartości dla świata i ludzi, stworzyliśmy od podstaw StethoMe – domowy stetoskop, który może przynieść ukojenie wielu rodzinom na całym świecie.

Tworząc nasze rozwiązanie, analizowaliśmy setki tysięcy dźwięków nagranych w szpitalach, przychodniach i przedszkolach. Każdy z dźwięków był opisywany sekunda po sekundzie przez minimum 3 doświadczonych lekarzy i specjalistę akustyka. Dzięki temu udało nam się uzyskać skuteczność, która jest choćby wyższa niż ta, którą ma ucho lekarza. W tej chwili, poprzez współpracę z Naczelna Izbą Lekarską, pomagamy w edukacji lekarzy w zakresie osłuchiwania, prowadząc oficjalne szkolenia.

Jak to działa? Wystarczy przyłożyć stetoskop w wskazanych miejscach na klatce piersiowej, aby nagrać dźwięki oddechowe. Algorytmy przeprowadzą analizę, a Ty natychmiast otrzymasz informacje o ewentualnych nieprawidłowościach. Wynik możesz przesłać z dowolnego miejsca na ziemi do swojego lekarza i podjąć szybką reakcję. To nie tylko urządzenie – to, jakbyś miał całe konsylium lekarzy ze stetoskopem w kieszeni, gotowych pomóc Ci o każdej porze dnia i nocy. To proaktywne podejście, które daje nam, rodzicom supermoc i większą kontrolę nad zdrowiem naszych dzieci.

Udało nam się osiągnąć wiele – miliony oznaczeń medycznych, 13 publikacji naukowych, rekomendacje ekspertów i towarzystw medycznych. Jesteśmy dumni z faktu, iż dr hab. n. med. Andrzej Emeryk, renomowany pumonolog i alergolog, stoi na czele naszej Rady Medycznej, a nasze rozwiązanie oficjalnie rekomenduje Sekcja Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej.
StethoMe to wielokrotnie nagradzany i najbardziej zaawansowany produkt tego typu na świecie, a co równie ważne, został stworzony i wyprodukowany w Polsce!

Jednak droga od stworzenia innowacyjnego produktu medycznego do jego wprowadzenia na rynek jest wyjątkowo trudna, zwłaszcza w świecie z nadmiarem informacji, reklam i obowiązków. Dla startupów medycznych, które nie mają wsparcia wielkich korporacji, ta droga pozostało bardziej wyboista. Jako niewielka organizacja, za którą stoją polscy naukowcy, musimy sprostać takim samym wymaganiom jak te, które obowiązują w wielkich firmach farmaceutycznych, i konkurować z gigantami.

Dlatego osobiście bardzo proszę o wsparcie. Twoje zaangażowanie mogłoby nam znacznie pomóc dotrzeć do większej liczby ludzi i uczynić świat zdrowszym i spokojniejszym dla wielu rodzin.

Otrzymaliśmy też propozycję przetestowania urządzenia. Dajcie nam znać w komentarzach na X, czy interesowałby was taki materiał.

Idź do oryginalnego materiału