Stanowisko PTR dotyczące poszerzenia dostępu do innowacyjnej terapii

termedia.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Polskie Towarzystwo Reumatologiczne opublikowało stanowisko w sprawie poszerzenia dostępu do innowacyjnego leczenia w chorobach reumatycznych w Polsce od 1 kwietnia 2025 roku.



Polskie Towarzystwo Reumatologiczne informuje, iż zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia z 19 marca 2025 r. w sprawie wykazu leków refundowanych na 1 kwietnia 2025 r. dostęp do skutecznego leczenia biologicznego uległ dalszej poprawie.

Od 1 kwietnia refundacją została objęta nowa substancja czynna w nowym wskazaniu klinicznym: mepolizumab (inhibitor IL-5) – eozynofilowa ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (ang. eosinophilic granulomatosis with polyangiitis, EGPA).

Terapia mepolizumabem jest dostępna dla pacjentów od 6. roku życia w ramach programu lekowego B.75 Leczenie pacjentów z układowymi zapaleniami naczyń w module III – Leczenie chorych z aktywną postacią eozynofilowej ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (EGPA) (ICD-10: M30.1).

PTR wskazuje, iż objęcie refundacją mepolizumabu we wskazaniu EGPA stanowi realizację jednego z postulatów reumatologów wyrażonych w stanowisku z 10 stycznia 2025 r.

Ponadto, zgodnie ze stanowiskiem PTR dotyczącym poszerzania dostępu do zalecanych szczepień ochronnych, od 1 kwietnia pacjenci reumatologiczni zyskali refundowany dostęp do szczepienia przeciw półpaścowi (herpesvirus varicella zoster, VZV). Przed zmianą kryteriów szczepionka była dostępna dla osób powyżej 65. roku życia z dodatkowymi czynnikami ryzyka rozwoju półpaśca z odpłatnością 50 proc.

Zgodnie z aktualnym obwieszczeniem od 1 kwietnia szczepionka Shingrix będzie refundowana zgodnie ze wskazaniem profilaktyka półpaśca i neuralgii półpaścowej u pacjentów:

  • w wieku 18–64 lat o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec (refundacja 50 proc.),
  • w wieku ≥65 lat o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec (szczepionka bezpłatna).

PTR tłumaczy, iż zwiększone ryzyko zachorowania na półpasiec zgodnie z kryteriami refundacyjnymi obejmuje wskazania reumatologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz toczeń rumieniowaty układowy, a także, niezależnie od rozpoznania klinicznego, wszystkich pacjentów z zapalnymi chorobami stawów lub układowymi chorobami tkanki łącznej, u których stosowane jest leczenie immunosupresyjne, mogące istotnie zwiększać ryzyko zachorowania na półpasiec.

W ocenie PTR profilaktyka półpaśca i neuralgii półpaścowej powinna być w szczególności zalecana pacjentom reumatologicznym w przypadku stosowania dużych dawek glikokortysteroidów oraz kwalifikowanych do leczenia biologicznego, w tym rytuksymabem i anifrolumabem, a także inhibitorami kinaz janusowych.

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie reumatologii będzie przez cały czas podejmowało aktywne działania skutkujące poprawą dostępności do leczenia w chorobach reumatycznych w Polsce – podkreślono w stanowisku.


Idź do oryginalnego materiału