Sposoby na ból głowy

e-dtp.pl 9 miesięcy temu

Jest jedną z najczęstszych dolegliwości i może mieć różne przyczyny. Mogą mu towarzyszyć objawy takie jak: nudności, światłowstręt, problemy z koncentracją. Ból głowy prowadzi do trudności w normalnym funkcjonowaniu. W przypadku bólu głowy istotne jest poznanie potencjalnych przyczyn oraz sposobów na złagodzenie dolegliwości.

Przyczyny, rodzaje

Ból głowy bywa spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak: stres, przemęczenie, długotrwałe napięcie psychiczne, zmiany ciśnienia atmosferycznego, czy też różnego rodzaju infekcje uszu lub dróg oddechowych. Niedostateczne nawodnienie organizmu lub głód również mogą prowadzić do dolegliwości bólowych. Aby móc skutecznie złagodzić ból głowy, ważne jest zidentyfikowanie, co go wywołuje.

Rodzaje bólu głowy

Ból głowy może mieć charakter pierwotny, czyli nie pochodzić od innego czynnika chorobowego, oraz wtórny, czyli być objawem jakiejś choroby lub urazu. Do pierwotnego bólu głowy zaliczamy migrenę, klasterowy ból głowy oraz napięciowy ból głowy.

Migrena to nawracający, napadowy, pulsujący, z reguły jednostronny ból głowy. Może jej towarzyszyć nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy.

Klasterowy ból głowy, odznacza się intensywnym, jednostronnym bólem w okolicy oczodołu i policzka. Ból jest o charakterze napadowym, może występować cyklicznie.

Napięciowy ból głowy objawia się uciskiem lub rozpieraniem, zwykle o umiarkowanej intensywności, odczuwanym po obu stronach głowy.

Zobacz także: Cisza: ulubiony dźwięk mózgu

Sposoby na ból głowy

Istnieje wiele naturalnych sposobów na złagodzenie bólu głowy. Zimne okłady na skroniach, masaż głowy, wyjście na świeże powietrze, nawodnienie organizmu lub zjedzenie zdrowego posiłku mogą przynieść ulgę w przypadku dolegliwości bólowych. Ważne jest skorzystanie z tych domowych, nieinwazyjnych metod jako pierwszej linii obrony w przypadku bólu głowy.

Chwila wytchnienia

Kiedy dotyka nas ból głowy, warto postawić na odpoczynek, sen w zaciemnionym, cichym pomieszczeniu, uspokojenie się, najlepiej z zimnym okładem w miejscu bólu. To pozwoli rozluźnić spięte mięśnie i zrelaksować się.

Masaż

Masaż może być skutecznym sposobem na pozbycie się dolegliwości. Delikatne ugniatanie skóry głowy, zwłaszcza w okolicach skroni, może pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzeniu bólu. Warto dodać do tego olejki eteryczne, np. lawendowy, rozmarynowy, geraniowy, miętowy, czy bazyliowy, które pobudzają mózg do wydzielania endorfin, zwanych “hormonem szczęścia”, które działają przeciwbólowo i obniżają stres. Aby użyć ich w masażu, należy najpierw rozpuścić 2-3 krople olejku w łyżce oleju bazowego, na przykład kokosowego lub oliwy z oliwek, a następnie masować miejsce bólu.

Akupresura

Akupresura, czyli uciskanie konkretnych punktów na ciele, może skutecznie zmniejszyć ból głowy. Chwilowe uciskanie kciukiem na określone punkty na dłoni czy stopie może przynieść ulgę w bólu.

Leki przeciwbólowe

W przypadku silnego bólu głowy konieczne może być sięgnięcie po leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na dawkowanie i ewentualne skutki uboczne takich leków. Nie należy przesadzać z częstotliwością ich zażywania, gdyż można się od nich uzależnić, a nie leczą one przyczyny bólu, tylko objawy.

Uporczywy ból głowy – konsultacja lekarska

W przypadku, gdy dolegliwość bólowa jest uporczywa i nie jest znana jej przyczyna lub ból głowy nie ustępuje, pomimo zastosowania domowych metod, konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i dobierze leczenie dedykowane do konkretnego problemu.

Czytaj: Zdrowotne adekwatności kakao

Idź do oryginalnego materiału