Sposób na uzupełnienie wapnia i żelaza. Opóźni też starzenie i pomoże schudnąć

zdrowie.interia.pl 12 godzin temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Szarłat wyniosły, zwany inaczej amarantusem, był uprawiany na nasiona już 4 tysiące lat przed naszą erą. Oprócz kukurydzy czy fasoli należał do podstawowych roślin uprawnych Inków i Azteków. Ze względu na swoje adekwatności zdrowotne oraz cenne składniki odżywcze jest pseudozbożem, które na stałe powinno zagościć na naszych talerzach. Dlaczego warto jeść amarantus i w jakiej postaci jest najlepszy? Odpowiadamy.


Amarantus to źródło witamin i minerałów


Amarantus jest źródłem dużej ilości wapnia, bowiem w 100 g nasion znajduje się aż 250 mg wapnia. Oprócz tego jest źródłem fosforu, potasu, cynku i magnezu. Szarłat zdecydowanie przewyższa inne zboża pod względem zawartości białka - ma go więcej niż pszenica, kukurydza czy owies. W amarantusie znajdują się również witaminy z grupy B, witamina E oraz polifenole.


Amarantus obniża poziom cholesterolu


Po amarantus powinny sięgać osoby, które mają podwyższony poziom cholesterolu. Zawarte w nim wartościowe kwasy tłuszczowe GLA przyczyniają się do obniżenia poziomu "złego" cholesterolu we krwi. Amarantus powinien być stosowany profilaktycznie w zapobieganiu miażdżycy, ale również przez osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyków.Reklama


Amarantus jest idealny dla uczulonych na gluten


Ziarna amarantusa, a także mąka z amarantusa powinny znaleźć się w jadłospisie osób chorujących na celiakię. Ten superfood nie zawiera w sobie glutenu, dlatego cieszy się dużym powodzeniem u osób zmagających się z tą chorobą.


Amarantus opóźnia proces starzenia się


Regularne spożywanie amarantusa opóźnia proces starzenia się za sprawą dużej zawartości skwalenu - lipidu, który jest odpowiedzialny za nawilżanie oraz ma adekwatności przeciwzapalne. Wysoka zawartość antyoksydantów sprawia, iż skóra starzeje się wolniej, a dodatkowo skwalen działa grzybobójczo i bakteriobójczo.


Amarantus na lepszą krew


Amarantus polecany jest osobom z chorobami układu krążenia oraz chorującym na anemię. Jest bogaty w żelazo, a jego zawartość jest wyższa niż np. w szpinaku. W 100 g nasion szarłatu znajduje się aż 15 mg żelaza. Nie tylko osoby z niedoborem żelaza, ale również kobiety w ciąży powinny częściej sięgać po nasiona tego pseudozboża.


Amarantus na kłopoty trawienne


Amarantus zawiera dużą ilość błonnika, który reguluje pracę jelit oraz usprawnia przemianę materii. Brak glutenu sprawia, iż jest on lekkostrawny, a błonnik zapewnia uczucie sytości na dłużej. Jest on zatem obowiązkowy w diecie osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami. Amarantus zapobiega również wzdęciom, zaparciom oraz poprawia wchłanianie składników odżywczych w przewodzie pokarmowym.


Jak i z czym jeść amarantus?


Amarantus dostępny jest w postaci ziaren, które choćby po ugotowaniu nie tracą swoich adekwatności zdrowotnych. Występuje również w postaci poppingu, tzw. amarantus ekspandowany. Jego uprażenie również nie pozbawia go cennych składników, a w tej formie można go podawać choćby dzieciom, jako dodatek do jogurtów, deserów czy koktajli.
Z amarantusa można również przygotować amarantusankę (zamiennik owsianki, funkcjonuje też jako amarantusianka) z mlekiem i owocami. Może stanowić on też bazę do dań wegetariańskich: pasztetu wegetariańskiego czy kotletów z ciecierzycą i amarantusem.
Do wypieków - zarówno słodkich, jak i słonych - warto używać mąki z amarantusa, która również zawiera w sobie duże ilości wapnia, białka oraz witamin.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału