Specjalne przepisy dla aptek poszkodowanych w powodzi

mgr.farm 2 dni temu

W Sejmie błyskawicznie posuwają się prace nad pakietem zmian w przepisach, które mają wesprzeć tereny dotknięte powodzią. Obejmują one przede wszystkim nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Projekt zakłada jednak też zmiany w wielu innych ustawach – w tym ustawie Prawo farmaceutyczne… Zmiany dotyczą funkcjonowania aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej na terenach objętych powodzią. Jednocześnie w trakcie prac nad ustawą – podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Nadzwyczajnej – zaproponowano kolejne zmiany w tym zakresie. Dotyczą one funkcjonowania aptek ogólnodostępnych. Na czym polegają?

Apteki szpitalne i działy farmacji szpitalnej

W projekcie już od samego początku znalazły się przepisy dotyczące funkcjonowania aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej na terenach objętych powodzą. Dotyczą one umożliwienia zaopatrywania jednego podmiotu leczniczego przez inny podmiot leczniczy w produkty lecznicze.

Jeśli w wyniku powodzi – w okresie obowiązywania stanu klęski żywiołowej – dany podmiot nie może skutecznie świadczyć opieki zdrowotnej swoim pacjentom, ponieważ produkty lecznicze z jego własnej apteki szpitalnej albo działu farmacji szpitalnej zostały zniszczone (zalane, skażone, zabrane przez fale powodziową, etc.), wtedy leki do takiego podmiotu mogłaby dostarczać apteka szpitalna innego podmiotu.

– Do wyobrażenia są sytuacje, w których pomimo powodzi, pacjenci muszą pozostać w dotychczasowych placówkach medycznych, choćby wobec ich częściowego zalania. Chodzi więc o nieliczne, ale możliwie sytuacje, w których leczenie pacjentów nie może zostać wstrzymane (choćby czasowo), albo gdy pacjenci nie mogą być przeniesieni do innej placówki, ze względu na powagę ich stanu zdrowia – czytamy w uzasadnieniu.

  • Czytaj również: Apteki mogą bezpłatnie przekazać leki powodzianom. Jak to zrobić?

Zaproponowano więc rozwiązanie „reakcyjne i skądinąd prowizoryczne”. Polega ono na formalnym umożliwieniu zaopatrzenia jednej placówki przez inną, posiadającą aptekę szpitalną, w sposób ekstraordynaryjny. W takich sytuacjach miałoby to być możliwe bez konieczności zawarcia w tym zakresie umowy (ze względu na czasochłonność procedur) na zaopatrzenie, o której mowa w art. 106 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

– Ze względu na szczególny charakter rozwiązania i tymczasowość możliwości jego zaimplementowania, jak również przez wgląd na chronione tym rozwiązaniem najwyższe pryncypium w postaci życia i zdrowia ludzi, wydaje się ono możliwe do zaakceptowania – czytamy w uzasadnieniu.

Według rejestru aptek, w 3 województwach dotkniętych powodzią jest ok 100 podmiotów leczniczych posiadających aptekę szpitalną albo dział farmacji szpitalnej, przy czym na obszarach wprost dotkniętych powodzią jest kilkadziesiąt takich podmiotów leczniczych.

Przepisy dla aptek poszkodowanych w powodzi…

Podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024, zaproponowano poprawki do wspomnianej ustawy, dotyczące aptek ogólnodostępnych. A konkretnie chodzi o funkcjonowanie aptek dotkniętych skutkami powodzi.

  • Czytaj również: Potrzebne wsparcie dla aptekarzy poszkodowanych przez powódź

Poprawkę zgłosił Klub Parlamentarny Lewica. Dotyczyła ona umożliwienia działania takim aptekom, z pominięciem określonych wymagań, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów. Zaproponowany przepis mówi wprost:

„W okresie wskazanym w przepisach wydanych na podstawie art. 1 ust. 2, podmioty prowadzące apteki dotknięte skutkami powodzi mogą nie stosować wymagań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 95 ust. 4, art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024r. poz. 686), o ile zapewniają bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.”;

W praktyce więc chodzi o to, by apteki dotknięte skutkami powodzi, w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej, mogły działać mimo niespełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu o podstawowych warunkach prowadzenia apteki oraz wymagań lokalowych. Najważniejsze, by farmaceuci zapewnili w tym aptekach „bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów”.

Propozycja poprawki zyskała poparcie Komisji, nad jej przyjęciem będzie jednak głosował jeszcze Sejm.

Apteki na rzecz zwalczania skutków powodzi

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej pojawiła się jeszcze jedna propozycja poprawki, dotyczącej aptek. Zakładała ona włączenie aptek ogólnodostępnych do grona podmiotów uprawnionych do udzielenia świadczeń na rzecz zwalczania skutków powodzi.

Na mocy tej poprawki świadczenia opieki zdrowotnej wykonywane w związki z przeciwdziałaniem skutkom powodzi, mogłyby świadczyć podmioty prowadzące apteki, wpisane do konkretnego wykazu. Wykaz ten byłby opracowywany przez Wojewodę w uzgodnieniu z dyrektorem OW NFZ.

W wykazie znalazłyby się „podmioty prowadzące apteki ogólnodostępne, uwzględniając potrzeby wynikające z zabezpieczenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, […] a także strukturę organizacyjną tych podmiotów, rodzaj wykonywanej działalności leczniczej oraz zasoby kadrowe i sprzętowe”.

  • Czytaj również: Informacje dla aptek z terenów objętych powodzią

Dodatkowo działania takich podmiotów byłyby finansowane przez przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków pochodzących z budżetu państwa w formie dotacji celowej z części, której dysponentem jest minister zdrowia. Finansowanie to odbywałoby się na podstawie sprawozdań i rachunków składanych do adekwatnego miejscowo dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ta poprawka nie uzyskała jednak poparcia wspomnianej Komisji. Fakt ten skomentował na portalu X prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – Marek Tomków.

– Komisja nie poparła poprawki włączającej apteki do podmiotów uprawnionych do udzielenia świadczeń na rzecz zwalczania skutków powodzi. Remis w głosowaniu. Może w trakcie głosowań plenarnych warto zagłosować „za”. Chcemy pomagać – napisał Tomków.

Prace nad ustawą zaplanowane na kolejne dni.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału