Za nami już V Opolskie Forum Zawodowe. W tym roku konferencja skoncentrowana była na różnicach pokoleniowych na rynku pracy.
– Aktywność zawodowa naszego społeczeństwa to ogromne wyzwanie – zwraca uwagę Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – W grupie osób aktywnych zawodowo są w chwili obecnej cztery pokolenia. Pracodawcy muszą mierzyć się z ogromnymi wyzwaniami.
– Chcemy się pochylić nad psychologicznym aspektem funkcjonowania różnych pokoleń na rynku pracy. Mówimy o polityce zarządzania wiekiem. Pracodawca powinien wykorzystać potencjał osób młodych, a z drugiej strony doświadczenie osób starszych – wskazuje Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
– Waga tematu możliwości współpracy rożnych pokoleń będzie wzrastała w przyszłości z uwagi na to, iż jesteśmy w nieunikniony sposób zmuszeni do tego, aby zachęcać i wprowadzać jak najwięcej różnego typu bodźców do wydłużania karier zawodowych. Cztery pokolenia na rynku pracy będą coraz częściej się spotykały – zauważa prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.
– To jest chyba takie główne zadanie dla nas na dzisiaj, aby szkolić kadrę zarządzającą oraz uświadamiać w kwestii różnorodności. jeżeli mamy możliwość doboru, sugerowałabym dobór zróżnicowanego doboru, aby czerpać z każdego pokolenia, to co najlepsze – mówi Joanna Wrzeszcz-Karpiel, kierownik personalny w MonoSol Poland.
Zapis konferencji można odtworzyć na stronie internetowej Opolskiego Obserwatorium Rynku Pracy.
Zuzanna Donath-Kasiura, Renata Cygan, prof. Piotr Szukalski, Joanna Wrzeszcz-Karpiel:
Szersza relacja:
autor: Fabian Miszkiel