Dzięki unijnemu projektowi Centrum Zdrowia Dzieci i Rodziny w Sosnowcu aż 250 specjalistów zdobyło nowe kompetencje z zakresu zdrowia psychicznego dzieci. Przyczyni się to do poprawy funkcjonowania systemu psychiatrii dzieci i młodzieży.
Wsparcie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Jak przekazał Wojciech Gumułka, nowe kompetencje zyskało: 248 specjalistów w tym: 42 psychologów klinicznych, 46 psychoterapeutów, 106 terapeutów środowiskowych oraz 54 psychiatrów. Jak informują specjaliści, pandemia, wybuch wojny przyczyniły się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży.
– Ten projekt realizuje te zadania i wpisuje się w podstawowy cel, jakim jest zadbanie o zdrowie publiczne. Specjaliści wykształceni w ramach projektu będą działali w środowisku, pomagali pacjentom, ale też uczyli kolejne osoby – opowiedziała prof. Bernadetta Izydorczyk, konsultant krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej.
Wagę tego projektu podkreśla wielu specjalistów. Program wpisuje się w poprawę systemu opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą.
– Projekt idealnie wpisał się w ministerialne założenia reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, opracowanej przez ministerstwo, a także w zapisy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-22 – opowiedziała prof. Małgorzata Janas-Kozik, kierownik działu psychiatrii Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu oraz kierownik katedry i oddziału klinicznego psychiatrii i psychoterapii i wieku rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Jak informuje specjalistka, reforma w zakresie zdrowia psychiatrii dzieci i młodzieży została uruchomiona w 2019 r. Co więcej, każdy konsultant krajowy apelował o poprawę w tym zakresie. Najbardziej palącym problemem jest mała dostępność do ośrodków zdrowia psychicznego. Dane pokazują, iż zaledwie 2% dzieci i młodzieży skorzystało z pomocy psychologicznej, gdzie odsetek potrzebujących wynosi 10% populacji.
Reforma dziedziny zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży
– Co bardzo istotne, większość zaburzeń psychicznych dzieci i młodzieży może być – i powinna być – leczona w systemie poza szpitalnym, jak najbliższej domu i środowiska niepełnoletniego pacjenta. Wskazują na to strategiczne dokumenty Światowej Organizacji Zdrowia, UNICEF-u, Unii Europejskiej oraz Polski, które mówią o konieczności zwiększania dostępności usług realizowanych jak najbliżej rodziny i dziecka, koordynacji międzysektorowej oraz przenoszenia wysiłku finansowego z leczenia szpitalnego na ambulatoryjne i środowiskowe – powiedziała prof. Janas-Kozik.
Jak podkreśla ekspertka, zmiany w psychiatrii dziecięcej są niezwykle istotne. Większość zaburzeń psychicznych jest wynikiem nierozwiązanych kryzysów lub trudności i nie wymagają stosowania leków ani leczenia psychiatrycznego, a jedynie wsparcia specjalistów z zakresu psychologii dzieci i młodzieży lub psychoterapii. Celem projektu jest także utworzenie międzywojewódzkiej sieci współpracy eksperckiej w dziedzinie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Projekty mające na celu podniesienie kwalifikacji istniejących specjalistów lub kształcenie nowej kadry niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania polskiego systemu psychiatrii dzieci i młodzieży realizowane są przez Sosnowiecki Ośrodek Zdrowia Dziecka i Rodziny w ramach Samorządu Wojewódzkiego. Śląskie, najważniejszy ośrodek psychiatrii dzieci i młodzieży w regionie.
Źródło: wnp.pl