SOR(ry), nie jest odlotowo

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Jakub Orzechowski/Agencja Wyborcza.pl


Zgodnie z przepisami do 31 grudnia 2024 r. każdy szpitalny oddział ratunkowy powinien mieć własne całodobowe lotnisko, lądowisko albo zapewniony do niego dostęp. Poza tym od nowego roku lądowiska muszą spełniać szczegółowe warunki techniczne. Jednak aż 202 SOR-y mają z tym kłopot. Które i czy można spodziewać się zmiany norm?



Sprawa konieczności posiadania przez szpitalne oddziały ratunkowe lądowisk i lotnisk jest znana od lat. Zapisano to już w rozporządzeniu ministra zdrowia z 10 maja 2002 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Termin spełnienia obowiązku był wielokrotnie przekładany. Ostatni ustalono na 31 grudnia 2024 r.

Tę datę zapisano w rozporządzeniu ministra zdrowia z 27 czerwca 2019 r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Dz.U. z 2024 r. poz. 336, z późniejszymi zmianami).

Rozporządzenie określa – w § 3 ust. 7–10 (do 31 grudnia 2024 r.)
  1. Oddział posiada całodobowe lotnisko, zlokalizowane w takiej odległości, aby było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego.
  2. W przypadku braku możliwości spełnienia wymagań, o których mowa w ust. 7, oddział posiada całodobowe lądowisko, zlokalizowane w takiej odległości, aby było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego.
  3. Lądowisko, o którym mowa w ust. 8, spełnia wymagania określone w załączniku do rozporządzenia [załączniki dostępne poniżej – red.]
  4. W przypadku braku możliwości technicznych spełnienia wymagań określonych w ust. 7 lub 8 dopuszcza się odległość oddziału od lotniska lub lądowiska większą niż określona w ust. 7 lub 8, pod warunkiem iż oddział zabezpieczy specjalistyczny środek transportu sanitarnego, a czas transportu osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego do oddziału nie przekroczy pięciu minut, licząc od momentu przekazania pacjenta przez lotniczy zespół ratownictwa medycznego do specjalistycznego środka transportu sanitarnego.
Idź do oryginalnego materiału