– Brak długofalowej, spójnej i konsekwentnej polityki antynikotynowej powoduje, iż co roku w Polsce w wyniku chorób odtytoniowych umiera ok. 83 tys. osób – zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.
RPO w tej sprawie pisze do premiera Donalda Tuska, wskazując na problemy i działania, jakie powinno podjąć państwo.
– Jedną z najważniejszych spraw jest wypracowanie długofalowego programu edukacji antytytoniowej i promocji zachowań prozdrowotnych, skierowanego do najmłodszych. Ważne jest edukowanie najmłodszych uczniów szkół podstawowych, a choćby dzieci w wieku przedszkolnym. Tylko bowiem świadomość zagrożeń wynikających z używania wyrobów tytoniowych może uchronić młodzież przed uzależnieniem, a w konsekwencji doprowadzić do zmniejszenia populacji osób używających produktów nikotynowych – wyjaśnia Marcin Wiącek, dodając, iż taki program musi być dostosowany do wieku odbiorców – ze szczególnym zwróceniem uwagi na media społecznościowe.
– W procesie edukacji nie można też pominąć nauczycieli, rodziców i opiekunów, tak aby również oni rozpowszechniali i promowali środowiska wolne od wyrobów zawierających nikotynę – dodaje.
Drugą kwestią jest konieczność podjęcia działań wobec osób uzależnionych i wprowadzenie programu wychodzenia z uzależnienia do nikotyny.
– Uzależnionym należy zapewnić dostęp do specjalistycznego wsparcia w zakresie interwencji behawioralnej, poradni medycznych i refundowanych produktów dopuszczonych do obrotu medycznego i mających potwierdzoną skuteczność w badaniach klinicznych w leczeniu uzależnień. Poradnie antynikotynowe powinny być dostępne dla osób zainteresowanych zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie – twierdzi rzecznik.
RPO pisze też o potrzebie opracowania nowoczesnych wytycznych dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie uzależnienia.
Co poza tym?
Pismo RPO poniżej.