Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) to choroba autoimmunologiczna. Okresy jej aktywności są często trudne do przewidzenia i mogą prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządów. Celem omawianego badania była ocena możliwości opracowania modelu predykcyjnego hospitalizacji pacjentów na podstawie uzyskanych od nich danych.
Retrospektywna analiza opierała się na danych z badania Georgians Organized Against Lupus (GOAL) z lat 2011-2013. Badanie GOAL obejmuje coroczne ankiety samoopisowe, zbierające informacje o odczuwanych przez pacjentów objawach SLE (z wykorzystaniem Kwestionariusza Aktywności Tocznia Układowego (SLAQ)). Dane GOAL połączono z Bazą Danych Wypisów Szpitalnych stanu Georgia, aby uzyskać informacje o hospitalizacjach pacjentów z dowolnej przyczyny w ciągu 6 miesięcy od wypełnienia ankiety. Zebrane dane wykorzystano do wyboru czynników predykcyjnych zawartych w kwestionariuszach GOAL.
W analizie uwzględniono dane 846 uczestników, którzy wypełnili łącznie 1486 ankiet. Pacjenci hospitalizowani w ciągu 6 miesięcy od wypełnienia ankiety częściej byli młodsi, żyli w ubóstwie i zgłaszali więcej objawów SLE niż ci, którzy nie wymagali hospitalizacji. Modelowanie statystyczne zidentyfikowało grupę pacjentów zgłaszających niezamierzoną utratę masy ciała, silne zmęczenie i objawy Raynauda jako grupę o najwyższym ryzyku hospitalizacji: jedna na trzy osoby (34%) w tej podgrupie była hospitalizowana w ciągu 6 miesięcy od wypełnienia ankiety, co stanowiło 2,6-krotność wskaźnika hospitalizacji w całej kohorcie GOAL (13%) i 6,8-krotność wskaźnika w podgrupie o najniższym ryzyku hospitalizacji (5%).
Czy zgłaszane przez pacjentów objawy SLE, a zwłaszcza specyficzne składowe kwestionariusza SLAQ, mogą stanowić cenne narzędzie w ocenie ryzyka hospitalizacji i optymalizacji postępowania u chorych na toczeń? Wyniki badania podkreślają, które ze zgłaszanych objawów powinny zwrócić szczególną uwagę klinicysty podczas opieki nad chorym na SLE.