Składka zdrowotna – spotkanie z ministrem finansów

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl


Posłowie Polski 2050 Polski 2050 rozmawiali z ministrem finansów Andrzejem Domańskim o nowej składce zdrowotnej. – To było bardzo dobre i konstruktywne spotkanie. Szukamy najlepszego rozwiązania – stwierdził Domański.



– Czas rozprawić się z absurdami Polskiego Ładu i dotrzymać naszych obietnic. Spotkam się z ministrem finansów Andrzejem Domańskim, by omówić propozycję ustawy Polski 2050 o obniżeniu składki zdrowotnej dla wszystkich – mówił rano 8 sierpnia poseł Ryszard Petru, podkreślając, iż to jeden z podstawowych postulatów, z którymi Polska 2050 szła do wyborów parlamentarnych w 2023 r.

Chwilę przed godz. 16, wchodząc na spotkanie z ministrem Domański, podkreślił, iż nie zadowoli go obniżka składki zdrowotnej jedynie od sprzedaży środków trwałych.

– Polacy oczekują od nas obniżki. Obiecaliśmy to w kampanii wyborczej. Jest to wpisane w umowie koalicyjnej – mówił.

W resorcie zdrowia byli Ryszard Petru, a także Ewa Szymanowska, Marcin Skonieczka, Sławomir Ćwik z Polski 2050.

Jak przebiegło spotkanie?

Ryszard Petru
– W dobrej atmosferze. Jest otwartość ministra finansów, by pracować w tej sprawi i wiele wskazuje na to, iż w przyszłym roku będziemy płacić niższą składkę zdrowotną – mówił Petru w TVN24, wyliczając, iż wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej kosztowałoby 30 miliardów złotych rocznie.

– To nie jest mała kwota, ale z drugiej strony jest sprawiedliwa, bo dotyczy i przedsiębiorców, i pracowników etatowych – tłumaczył Petru.

– Umówiliśmy się, iż będziemy pracować na roboczo – tak, by w najbliższych tygodniach wypracować dobre rozwiązanie dla wszystkich ludzi aktywnych zawodowo, szczególnie przedsiębiorców – poinformował Petru.

– Chcemy, by projekt przepisów w tej sprawie został wypracowany przed pierwszym powakacyjnym posiedzeniem Sejmu – zapowiedział Ryszard Petru.

Co z już wniesionym projektem?

Petru poinformował, iż poselski projekt Polski 2050, który otrzymał już numer druku sejmowego i został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie, będzie aktualny tak długo, jak nie zostanie wypracowana nowa formuła.