Skąd pomysł na skarpetki SupiSocks?

acusmed.pl 2 miesięcy temu

Jako fizjoterapeuci-pasjonaci przyglądamy się ludzkiemu organizmowi z wielką uwagą. Podziwiamy jego geniusz, ale też zauważamy ograniczenia. Wiele z nich związanych jest z rozwojem młodego ciała i nabywaniem nowych kompetencji ruchowych.

Stopa noworodka to tabula rasa. Nabiera docelowego kształtu dopiero pod wpływem aktywności mięśniowej i obciążania jej. Wzorcem rozwojowym jest następująca sekwencja ruchów: zgięcie, odwiedzenie i rotacja zewnętrzna w biodrze oraz zgięcie kolana i supinacja stopy – ruch rotacyjny, w którym skręcamy stopę tak jakbyśmy chcieli obejrzeć jej podeszwę.


Kiedy powstaje płaskostopie?

Jednym z pierwszych ćwiczeń ruchowych, jakie wykonuje dziecko jest supinacja koncentryczna – przyciąganie stopy stopy w kierunku buzi. Następnie przychodzi czas na supinację ekscentryczną – możemy zaobserwować ją, gdy maluch podpiera się na stopie.

Kiedy dziecko zaczyna obciążać stopę ciężarem ciała, mięśnie muszą pracować ekscentrycznie, żeby utrzymać łuk stopy. Właśnie taka aktywność mięśniowa – ekscentryczna supinacja – jest potrzebna do wypracowania ostatecznego kształtu stopy.


Czy tylko organizm dzieci wykonuje tę pracę? Oczywiście, iż nie!
U dorosłego tę samą aktywność – skurcz koncentryczny – zaobserwujemy, zginając łokieć w celu zbliżenia do ust kubka z herbatą. Z kolei skurcz ekscentryczny wykonamy, odstawiając kubek z herbatą z powrotem na stolik. Z punktu widzenia aktywności mięśniowej nie jest to ruch prostowania łokcia, ale ekscentrycznego zgięcia.

Czasem zdarza się, iż młody organizm ma problem z zainicjowaniem prawidłowej aktywności mięśniowej stopy oraz wielokrotnym powtarzaniem jej w ciągu dnia. Taka sytuacja może zaowocować płaskostopiem.


Jak radzić sobie z płaskostopiem?

Dotychczas z płaskostopiem radzono sobie na kilka sposobów, oto najpopularniejsze z nich:

Buty i wkładki ortopedyczne

Wraz z pogłębieniem wiedzy o ludzkim organizmie to rozwiązanie okazało się niewłaściwe. Owszem, podparcie przyśrodkowej część stopy formuje jej wysklepienie i pozornie noga wygląda dobrze. Jednakże w ten sposób zabieramy stopie możliwość pracy, czyli aktywność potrzebną do prawidłowego rozwoju. jeżeli dziecko noszące takie buty lub wkładki wyrasta z płaskostopia, to dzieje się to pomimo podjętych działań, a nie dzięki nim.


Bandażowanie stóp

Korekcyjne bandażowanie stopy elastycznym bandażem jest koncepcją dobrą, jednak nie zawsze sprawdza się w praktyce. Po pierwsze – dzieci często nie chcą nosić bandaży i ściągają je w ciągu dnia. Po drugie – bandaż za sprawą warstw materiału zmienia sposób kontaktu z podłożem, a tym samym motorykę chodu.


Kinesiotaping, czyli stosowanie elastycznych taśm

Istnieją taśmy korekcyjne działające tak samo jak bandaż elastyczny w metodzie opisanej wyżej. Plusem tej terapii jest cienka – bo pojedyncza – warstwa taśmy. Dzięki temu stopa prawidłowo kontaktuje się z podłożem. Minusem natomiast jest fakt, iż taśmy po kilku/kilkunastu dniach zwykle zaczynają odparzać skórę, tymczasem terapia płaskostopia może trwać miesiącami, a choćby latami.


Tak powstała idea skarpetek!

Skarpetki SupiSocks działają jak połączenie bandażu i taśmy elastycznej. Podciągają przyśrodkową część stopy poprzez zastosowany w nich specjalny ściągacz. Wykonane są z typowych materiałów dziewiarskich, a więc nie tylko są bezpieczne i komfortowe dla skóry, ale też – niczym nie przyciągają uwagi malucha. Są opatentowanym wynalazkiem naszego zespołu fizjoterapeutów i posiadają certyfikat potwierdzający, iż są wyrobem medycznym.


SupiSocks skarpetki na płaskostopie dla dzieci – kliknij i przejdź do sklepu


Skarpetki na płaskostopie SupiSocks mogą stanowić wsparcie dla terapii płaskostopia lub mogą być noszone profilaktycznie przez dzieci, które są zagrożone płaskostopiem. Istotnym z naszego punktu widzenia jest podkreślenie faktu, iż nasze SupiSocks nigdy nie będą reklamowane jako alternatywa dla ćwiczeń i terapii. Ta praca nie ma substytutu – musi zostać wykonana bez dróg na skróty.

Autor: Jakub Durczak

Idź do oryginalnego materiału