Naczelna Izba Aptekarska przygotowała projekt o nazwie “Siedem kroków do apteki” mający na celu zwiększenie dostępności aptek. Dokument zawiera praktyczne rozwiązania dotyczące obniżenia kosztów otwierania nowych aptek, zmniejszenia obciążeń podatkowych, uproszczenia wymagań technicznych i administracyjnych, a także zwiększenia zakresu usług świadczonych przez farmaceutów, m.in. w zakresie opieki farmaceutycznej i szczepień.
Naczelna Izba Aptekarska proponuje następujące rozwiązania:
1. 100-krotne obniżenie opłaty za udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki w gminie, na obszarze której nie funkcjonuje żadna apteka ogólnodostępna – nowa stawka miałaby wynosić 1 proc. opłaty w tej chwili obowiązującej, czyli spaść z 23 330 zł do 233,3 zł.
2. Złagodzenie wymagań dotyczących obligatoryjnych pomieszczeń apteki. Możliwość zastąpienia izby recepturowej pokojem opieki farmaceutycznej, pod warunkiem, iż w pomieszczeniu tym apteka będzie udzielać świadczeń zdrowotnych, przede wszystkim w ramach sprawowania opieki farmaceutycznej, przeprowadzać szczepienia ochronne lub będzie realizować programy polityki zdrowotnej, programy zdrowotne lub programy pilotażowe.
3. Obniżenie obciążeń podatkowych, w szczególności dotyczących pomieszczeń wykorzystywanych przez apteki udzielające świadczeń zdrowotnych. Zrównanie w tym zakresie statusu aptek z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą. Wprowadzenie zasady, iż w zakresie podatków, w szczególności podatku od nieruchomości, apteka ogólnodostępna, która udziela świadczeń zdrowotnych (opieka farmaceutyczna, szczepienia ochronne, programy polityki zdrowotnej, programy zdrowotne, programy pilotażowe lub inne świadczenia zdrowotne, o ile są przewidziane w prawie) traktowana jest tak samo jak podmioty wykonujące działalność leczniczą.
4. Zwiększenie dostępności do aptek ogólnodostępnych w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej – umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego finansowania, na podstawie umów z aptekami, rozszerzania czasu dyżurów aptek ogólnodostępnych w dni wolne od pracy i w porze nocnej.
5. Obniżenie kosztów prowadzenia apteki ogólnodostępnej poprzez usunięcie zbędnych oraz ograniczenie nadmiernych wymogów, takich jak obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach apteki wyposażenia do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności, mającego świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowane laboratorium wzorcujące oraz systemu umożliwiającego odpowiednio zapis temperatury lub wilgotności oraz powiadamianie o przekroczeniach w zakresie parametrów temperatury lub wilgotności.
6. Umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego finansowania, na podstawie umów z aptekami, szerokiego zakresu świadczeń zdrowotnych udzielanych przez apteki ogólnodostępne, takich jak świadczenia zdrowotne w ramach różnych form opieki farmaceutycznej, szczepienia ochronne, programy polityki zdrowotnej, programy zdrowotne, programy pilotażowe oraz inne świadczenia zdrowotne.
7. Skrócenie czasu w zawarcie umowy z NFZ – Apteka ogólnodostępna zawiera z Narodowym Funduszem Zdrowia kilka ważnych umów, które są niezbędne do realizacji świadczeń refundowanych. Należą do nich: umowy na wydawanie refundowanego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobu medycznego na receptę, umowy na zaopatrzenie w wyroby medyczne na zlecenie, dotyczące realizacji przez apteki zleceń na refundowane wyroby medyczne, np. pieluchomajtki czy sprzęt ortopedyczny oraz umowy na realizację szczepień w aptece, które pozwalają na refundację szczepień przeciwko grypie, COVID-19 i innym chorobom zakaźnym. Zawarcie tych umów powinno następować w terminie 48 godzin od złożenia wniosku przez aptekę.