Sieć aptek zapłaci 106,8 mln dolarów za oszustwa na receptach

mgr.farm 4 dni temu

Firma Walgreens Boots Alliance zgodziła się zapłacić 106,8 mln dolarów w ramach ugody z rządem USA. Amerykańskiej sieci aptek postawiono zarzuty dotyczące wyłudzenia od rządu USA nienależnej zapłaty za recepty, które nigdy nie zostały zrealizowane. O takim rozstrzygnięciu sporu w piątek poinformował Departament Sprawiedliwości.

– Departament Sprawiedliwości stwierdził, iż firma Walgreens naruszyła federalną ustawę o fałszywych roszczeniach w latach 2009–2020, składając żądania płatności do Medicare, Medicaid i innych programów opieki zdrowotnej za recepty, które przetworzył, ale których nigdy nie zrealizował – informuje agencja Reuters.

  • Czytaj również: USA: sieci Walgreens, CVS i Walmart uznane za winne pogłębiania się kryzysu opioidowego

W wyniku oszustwa sieć aptek otrzymała dziesiątki milionów dolarów za recepty, których nigdy nie zrealizowała pacjentom.

– Federalne programy opieki zdrowotnej zapewniają najważniejsze usługi opieki zdrowotnej milionom Amerykanów — powiedział Brian Boynton, szef wydziału cywilnego Departamentu Sprawiedliwości. – Pociągniemy do odpowiedzialności tych, którzy nadużywają tych programów, świadomie wystawiając rachunki za towary lub usługi, których nie dostarczyli.

Sieć aptek nie przyznaje się do winy

Firma Walgreens z siedzibą w Deerfield w stanie Illinois nie przyznała się do odpowiedzialności, zgadzając się na ugodę.

– Z powodu błędu systemu nieumyślnie wystawiliśmy rachunki niektórym rządowym programom opieki zdrowotnej za stosunkowo niewielką liczbę recept, które nasi pacjenci złożyli, ale nigdy nie odebrali — poinformował Walgreens w oświadczeniu. – Naprawiliśmy błąd, zgłosiliśmy problem rządowi i dobrowolnie zwróciliśmy wszystkie nadpłaty.

Piątkowa ugoda kończy trzy pozwy sygnalistów złożone na Florydzie, w Nowym Meksyku i Teksasie. Departament Sprawiedliwości stwierdził, iż wypłata uwzględnia współpracę Walgreens. Firma podjęła też „znaczące” kroki w celu ulepszenia wewnętrznego systemu, aby zapewnić, iż problemy z rozliczeniami nie wystąpią ponownie. Walgreens wcześniej zwrócił 66,3 miliona dolarów z tytułu rozstrzygniętych roszczeń.

Firma Walgreens Boots Alliance niedawno prowadziła około 8600 aptek w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu poinformowała jednak, iż ​​planuje zamknąć znaczną liczbę nierentownych placówek w ciągu najbliższych kilku lat. Steven Turck, były kierownik apteki Walgreens, który złożył pozew w Teksasie, otrzyma 14,92 mln dolarów z ugody. Andrew Bustos, były kierownik apteki okręgowej Walgreens, który złożył pozew w Nowym Meksyku, otrzyma 1,62 mln dolarów.

Źródło: ŁW/Reuters

Idź do oryginalnego materiału