Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył petycję w sprawie podjęcia działań, zmieniających ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, tak by uznawać kwalifikacje posiadanych przez pracowników wykonujących zawody medyczne.
– Z załącznika do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wynika, iż podstawą ustalenia współczynnika pracy na danym stanowisku jest wykształcenie lub specjalizacja, choć nie precyzuje, kto ma te wymagane kwalifikacje stwierdzać i na jakiej podstawie prawnej. Skutkiem tego jest to, iż część pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych otrzymuje wynagrodzenie niższe, niż wynika to z ich faktycznych kwalifikacji zawodowych. Potwierdza to coraz większa liczba pozytywnych dla pielęgniarek i położnych wyroków sądowych – zwróciła uwagę przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok, podkreślając, iż jednym z celów ustawy miała być poprawa kwalifikacji zawodowych.
– Nie jest to realizowane – oceniła.
– Pracownicy nie mają dostatecznej gwarancji, iż ich wysiłek związany z podniesieniem kompetencji przełoży się na wysokość wynagrodzenia – podkreśliła Krystyna Ptok.
– Powoduje to zamieszanie, jeżeli chodzi o sposób postępowania i zachowania pracowników medycznych podczas zatrudniania ich przez podmioty lecznicze na stanowiskach pracy nieodpowiadających posiadanych przez nich kwalifikacjom – podsumowała Ptok, prosząc o podjęcie działań w tej sprawie.
Pismo w całości poniżej.