Seniorzy muszą wiedzieć, iż trzeba się szczepić ►

termedia.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


Polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. Już prawie 10 mln Polaków to osoby powyżej 60. roku życia, a w 2060 r. ma ich być prawie 40 proc. Zmiany demograficzne będą się wiązały z rosnącymi nakładami na ochronę zdrowia. Jak sobie z tym problemem poradzić i jak zachęcić seniorów do profilaktyki szczepiennej, dyskutowano podczas konferencji Priorities and Challenges in Polish and European Drug Policy 2024.



Według statystyk w tej chwili w Polsce na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 39 osób w wieku poprodukcyjnym. Starzenie się społeczeństwa stanowi ogromne wyzwanie dla polityki społecznej, a także dla polityki zdrowotnej.

Seniorów przybywa
Jak zauważył
prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii, ogólnopolskie badanie stanu zdrowia starszych Polaków PolSenior wskazuje, iż aż 90 proc. osób po 70. roku życia dotyka wielochorobowość, czyli występowanie przynajmniej dwóch schorzeń przewlekłych. Te wskaźniki trochę się obniżają po 80. roku życia, ale nie dlatego, iż seniorzy zdrowieją – po prostu ci najbardziej schorowani umierają.

– Nie jesteśmy najstarszym społeczeństwem w Europie, ale jednym z szybciej się starzejących. W starość wchodzi teraz pokolenie Baby Boomers (BB), czyli powojennego wyżu demograficznego. A dzieci niestety nie przybywa. Jeszcze w 2015 r. na jednego seniora przypadało mniej więcej jedno dziecko w wieku do 18 lat. Przewiduje się, iż w 2035 r., a zatem „za chwilę”, ten stosunek będzie wynosił 2 do 1 na niekorzyść dzieci. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w szybkim tempie będzie rosła liczba najstarszych seniorów, najbardziej zagrożonych instytucjonalizacją i potrzebujących wsparcia. W 2050 r. co dziesiąty Polak może mieć więcej niż 80 lat. Już teraz mamy 6–7 tys. stulatków, a zgodnie z przewidywaniami połowa członków pokolenia Z – młodych ludzi urodzonych już w XXI wieku – ma szansę dożyć 100 lat. W związku z tym zjawiskiem niezwykle ważne jest utrzymanie populacji seniorów w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Dlatego należy już w średnim wieku zadbać o swoją dobrą, zdrową starość, pamiętając o aktywności fizycznej, zdrowej diecie, unikaniu zanieczyszczeń, badaniach profilaktycznych i szczepieniach – przedstawił sytuację prof. Tomasz Targowski.

Sesja do obejrzenia poniżej, pod wideo ciąg dalszy relacji.

Idź do oryginalnego materiału