Senacka Komisja Zdrowia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Senatorowie poparli poprawkę dotyczącą m.in. obowiązku przyjęcia pacjenta na SOR maksymalnie do 15 minut od momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
We wtorek 8 kwietnia senacka Komisja Zdrowia rozpatrzyła nowelę o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.
Podczas posiedzenia założenia nowelizacji przedstawił wiceminister zdrowia Marek Kos. Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu zgłosiło uwagi natury konstytucyjnej i legislacyjnej.
W opinii senatorów Agnieszki Gorgoń-Komor, Beaty Małeckiej-Libery, Tomasza Grodzkiego i Waldemara Kraski ustawa jest oczekiwana i pozytywnie oceniana przez środowisko ratowników medycznych, a nowelizacja przepisów w tym zakresie była konieczna i niezbędna.
Pytania senatorów do przedstawiciela resortu zdrowia dotyczyły m.in. wprowadzenia dodatku za pracę w niedziele i święta dla pilotów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i kierowców karetek, zagwarantowania ratownikom kamizelek mrozoodpornych czy wprowadzenia dronów w wypadku trudności z dotarciem do chorego.
Pewne kontrowersje wywołała kwestia określenia czasu przyjęcia pacjenta na SOR do 15 minut od przyjazdu karetki. Pozytywnie oceniając zagwarantowanie ratownikom medycznym wsparcia psychologicznego, zastanawiano się także nad zapewnieniem takiego wsparcia innym pracownikom medycznym, zwłaszcza w kontekście coraz częstszego zjawiska wypalenia zawodowego.
Senacka Komisja Zdrowia zagłosowała za przyjęciem projektu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw wraz z przyjętymi poprawkami o charakterze legislacyjnym. Senatorowie poparli zmianę przyznającą pilotom Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dodatków za pracę w niedziele i święta oraz w nocy. Poprawkę zgłosił były wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister Kos podkreślił, iż stanowisko resortu zdrowia jest w tej kwestii negatywne. W jego ocenie zmiana ta wymagałaby nowelizacji innych ustaw, w tym przede wszystkim ustawy o działalności leczniczej.
– Rozumiem, iż deklaracja poniekąd pana ministra, idzie w kierunku takim, iż wrócimy do tej rozmowy, tylko nie w tej ustawie – powiedziała Beata Małecka-Libera.
Kos zgodził się z przewodniczącą, zwracając uwagę, iż w całym procesie legislacyjnym i w ocenie skutków regulacji nie było danych, które wskazywałyby, iż są środki na zwiększenie wynagrodzenia dla pilotów HEMS. – To wszystko musi odbyć się zgodnie z prawem, muszą być na to środki budżetowe. Deklaruję, iż do tematu wrócimy – powiedział Marek Kos.
Senarorowie poparli także poprawkę mówiącą o maksymalnym czasie na przyjęcie pacjenta od zespołu ratownictwa medycznego na SOR, który ustawowo wyniesie nie więcej niż 15 minut, licząc od czasu przybycia ZRM do szpitala.
Przeczytaj także: „Elektroniczna dokumentacja w ratownictwie medycznym” i „Zwiększa się liczba wyjazdów pogotowia ratunkowego”.